Genel

Mancınık Nedir?

Mancınık, Antik Çağ’dan itibaren taş, gülle gibi malzemeleri uzak noktalara atmak için kullanılan bir savaş silahı… M.Ö. 4. yüzyılda Yunanlılar tarafında icat edilen alet M.S. 15. yüzyıla kadar savaş meydanlarında kullanım alanı bulan harika bir savaş silahıydı.

Mancınıkların kolay taşınabilmesi için tekerlekleri bulunuyor. Orta boy bir mancınık 1 tonluk bir kayayı 150 metre öteye fırlata bilmekteydi. En çok büyük orduların bölünmesi ve kalelerin zayiat vermeden ele geçirilmesi amacıyla tercih ediliyordu.

Mancınıklar nasıl çalışır; gerilmiş ağaç kirişlerini veya halatları serbest bırakarak kazanılan ivme ile nesneleri fırlatır.

Yunanlılar ahşap veya metal bir kundağa oturtulan yaydan oluşan arbaletleri kullanırken, Romalılar ballista adı verilen burulmuş halatları tercih ediyordu.

Ballistalarda birbirine iplerle bağlanmış iki ahşap kol bulunuyordu. Halat yardımı ile bu ahşap kollar geriliyor ve serbest bırakıldığında üzerindeki nesneyi çok uzağa göndermek mümkün oluyordu…

Mancınıkları seviyorsanız bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim: Mancınıkla Kale Yıkın

İlgili Makaleler

22 Yorum

  1. bu kadar mı zor geliyo size bize de verdiler bu ödevi.hiç olmassa babanıza yaptırın.bu işiöyle küfürle hakaretle halledemessiniz.öğretmenlere karşı saygılı olun.tamam sevmyebilirsiniz hocanızı ama saygıda kusur etmeyin….

  2. böyle iş yok arkadaş mancınıkmış tövbeestafirullah mancınıkla bunların soyunu sopunu yok etmek lazım

  3. bizdende öğretmen istedi bu allahın belası şeyi yapsak yani ilerdeki iş hayatında bize çokmu lazım iş arkadaşlaımızı vurmak için kulanacğız herhalde…………………………..

  4. bu mancınığı çıkaranın allah belasını veri cek yaaaaaaa olurda bu kadar zormu olur deyilmi arkadaş lar yaaaaaaaaaaaaaaaaa sizde konuşunnnnnnnn

  5. ya bu hocalar varya sıkıyorsa kendileri yapsınlar tabi öğrenci milletine zulm ediyorlar…

  6. aman ben bu mancılığın ağzına………………………

  7. mancınıklar kullanıldıkları dönemin en iyileriydi… bu resimdeki sistem değiştirilerek evde mini oyuncaklar yapılabilir. güzel paylaşım sağolun

  8. cok guzel bızede ogretmen vermısıı sıxım o ogretmenı yaa cook zorr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu