Genel

Gelincik Kayası Efsanesi Tokat Reşadiye

Gelincik Kayası Efsanesi …
Geçen günlerde böyle bir efsane öğrendim sınıf arkadaşımdan. Aslında böyle efsaneler pek inanmam ama arkadaşım gidip görmüş resim çekmiş ve babası da şahitlik edince inanasım geldi :)
Efsane şöyle:

Tokat Reşadiye ‘de geçen bir efsane. Anlatılana göre bir köyden bir başka bir köye gelin giden kızın babası bu işe razı değilmiş. Babası evliliği istemiyormuş. Gelinin babası gelin alayı taş olsun diye beddua etmiş. Beddua tutmuş ve gelin alayı Tokat Reşadiye Çınarcık köyü yakınlarında iken taş olmuş.

Arkadaşımın babası taşların 50 – 60 sene önce daha çok insana benzediğini yüz kısmı vs vs belli olduğunu söylüyor. Şimdi ise pek fazla benzeme yok ama bazı kayaların üzerinde ayak izleri varmış…

Gelincik kayasından bir resim:
Her ne kadar doğrudur bilinmez sonuçta bir efsane :))

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ufak bilgi vereyim istedim.
  Gelincik kayaları Gülkonak (eski adıyla idirin) ve Murat Kaya (eski adıyla finifis) köyleri arasında yer alıyor.
  Hikayede şu şekildedir ;
  Gelin düğün hazırlıklarını yaparken annesinden tarak ister anne tarağı vermez aralarında tartışma çıkar.Anne kızına beddua ediyor düğün alayı ile beraber taş olasın diye.Düğün alayı ve gelin belirttiğim köyler arasında taş olur.Anne kızına beddua edince kızıda annesine beddua etmiştir sende köylünle ve yerinle dipsiz göl ol der. Bu göl şuanda memleketim Göllüköy köyünde bulunmaktadır gölün ismi büyük göl’dür.Ve ayrıyeten gelincik kayalarının yanına gece gidenler orada düğün sesleri geldiğini söylemekteler.Ama şuanda gelincik kayalarının bulunduğu yere gece gitmek cesaret ister.Sabah gitmişliğim var ama gece ayısı domuzu eksik olmaz oranın.Bu efsane ne kadar gerçektir bilinmez ama bir bilgi vereyim dedim

 2. Kayalıklar Reşadiye Eymür ve çınarçık köyü daglarindadir.Eymür babamın cinarcik annemin köyü her gittiğimde bakarım o kayalara zamandan dolayı midir benim gözlerde ki sikintidanmidir ne gelin görürüm né de düğün alayı.

 3. detaylı bilgim olmadıgını yazıdada belirttim :) bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :)

 4. Bu konu hakkında bilgi verme ihtiyacı duydum.Vakti zamanında bir dügün den bahsedilir efsaneye göre.söylendigi gibi gelin dügün hazırlıgını yaparken annesinden taragını ister saçını taramak iiçin fakat nedendir bilinmez evlilige karşımaktır belkide annenin niyeti taragı kızına vermez aralarında tartışma cıkar.Anne kızına beddua eder dügününe gelelerle birlikte taş olasın der.ve gülkonak köyü(idirin) ve muratkaya köyü(finifis)köyleri arasında kalan bir bölümde gelin ve düğün alayı taş olur. anne kızına beddua ettiğinde kızda annesine beddua etmistir ve annnesine sende köyünle ve yerinle dipsiz göl ol der ve annede köyüyle birlikte göl olur. Bu göl şuan göllüköy adıyla anılan köydür ve dogal güzelliği ön planda olan bir göldür.
  Saygılarımla
  Murat POLAT(Sarıyayla köyü/Reşadiye)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu