Özel YazılarSağlık

Bilgisayar Gözü Bozuyor mu? HAYIR!

gözBilgisayar Gözü Bozuyor mu? HAYIR!

Şimdi efenim bu konuyu veteknoloji ‘de buldum gerçekden de benim durumuma cuk diye oturdu diyebiliriz neden mi? Şöyle oluyor ben de bir gözlük ve bilgisayar kullanıcısıyım. Doğal olarak coğu kişi gözümün bozulmasının bilgisayara bağlıyor amma yanılıyor neden mi? Sabır sabır bekleyin :) . Bilgisayar gözü bozmaz ancak var olan bir hastalığın açığa çıkmasını hızlandırır. Daha detaylı bilgi mi istiyorsunuz? Yazının devamında mevcut..

“Yahu Vedat anlatsana tam olarak bilgisayar gözü bozar mı? bozmaz mı? bozmazsa neden bozmaz?  ” gibi soruları mırıldananız olmuştur. Açıklıyorum :)

Bilgisayar gözü bozmaz ancak var olan bir hastalığın ortaya çıkmasını hızlandırır.Yani sizin anne, baba , nene, dede gibi aile biriylenizde olan bir hastalık size geçmiştir ve bu hastalık yavas yavas büyüyordur ancak bilgisayar kullanmak bunu hızlandırır ve gözde çabuk bozulmaya neden olur. Özellikle benim gibi miyop olabilirsiniz.

Şimdi gelelim benim durumuma bende bunu genetik iki duruma bağlıyorum; benim babam benim gibi miyopdur, annem de sağ gözünün iyi görmediğini söyler. Yani orta okul fen bilgisi hocam Çiğdem hocaya ve bilgisayarın gözümü bozduğunu iddaa eden kişilere kocaman bir KAPAK atmış oluyorum :) .

Ben bu bilgiyi veteknoloji de bulduğumu şölemiştim. Yazının orjinali şöyle:

Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Ali Karataş, bilgisayar kullanımı sırasında gözlerin; monitör özelliği, kullanıcının pozisyonu, odanın aydınlatması, ekrandaki ışık yansımaları gibi etkenlere bağlı olarak az ya da çok etkilendiğini söyledi.

Dr. Karataş, ev ve ofiste yaygın olarak kullanılan bilgisayar monitörlerinin pek çok kişide göz yorgunluğu, göz ve çevresinde yanma, ağrı, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık görme, odaklanma zorluğu, kısık bakma, ışığa duyarlılık, göz kapaklarında iltihap, kepeklenme, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açtığını belirtti.

Bilgisayar monitörüne bakmanın gözü bozacağı inancının yanlış olduğunu vurgulayan Karataş, “Bilgisayar monitörleri gözleri bozmaz, sadece var olan göz hastalıklarını açığa çıkarır. Bu kusurlar, özellikle yakın mesafeden ve uzun saatler boyu çalışan kişilerde kendini daha çabuk gösterir.” dedi.

Karataş, bilgisayar kullanıcılarının göz rahatsızlıklarından korunmaları için birtakım önlemler alabileceğini belirtti. Yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitör kullanımının bu önlemlerden birisi olduğunu ifade eden Karataş, özellikle yazı yazarken iri puntolu ve gözü yormayan karakterler seçmenin gözü korumak açısından önemli olduğunu vurguladı. Karataş, çalışırken 45- 50 dk’da bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Yani size şunu söyleyeyim BİLGİSAYAR GÖZÜ BOZMAZ SADECE VAR OLAN BİR HASTALIĞI ORTAYA ÇIKARIR

Ayrıca ben HAYATA DÖRT GÖZLE BAKMAYI SEVİYORUM =)


İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu