Özel Yazılar

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim

Bugün malum 24 Kasım öğretmenler günü…

Hani 40 yıl kölesi olmamız gereken ama 40 yıl da bir hatırladığımız o güzel insanların özel günü..

Öncelikle Ülkemizde ve dünyada öğretmenler gününün kısa bir tarihinden bahsedelim ardından öğretmenlerim için yazdığım kutlama mesajını okuyabilirsiniz.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.


Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen ) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayınlanması ile resmileşmişti.
Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir….

 

Eğitim-öğretim hayatım boyunca bir çok öğretmenim oldu.  Aklımda kalanları buradan yazacağım umarım yazamadıklarım darılmazlar.. :)

İlk öğretmenim İlker Bey beni kimyager olmaktan vazgeçirip bilgisayar bilimlerine yönelttiği için eğitiminde büyük önemi olduğu için kendinse çok teşekkür ederim :) . İlkokul öğretmenimdir.

Çiğdem Hanım orta okulda sınıf öğretmenimdi. İyi bir öğretmendi ancak dersini  pek sevemedim :) Sizin de  Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Filiz Hanım, orta okulda ingilizce öğretmenimdi dersinde iyi olduğum için çok severdi beni sağolsun :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Ahmey Bey, Filiz Hanım’ın eşi. Orta okulda tarih öğretmenimdi. Görevi neticesinde derslere pek katılamazdı ama olsun :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Siması aklımda ama adını unuttuğum bir hocam var kendisi Vatandaşlık Dersi öğretmenimizdi. Adınızı unuttum ama sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

İbrahim Bey, Ortaokulda bilgisayar öğretmenimdi kendisi , Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Özcan Bey, ortaokulda kendisi matematik öğretmenimdi sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Suat Bey, müdür yardımcımızdı kendisi, sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Hafızamı yokluyorum unuttuğum veya yazmam gereken ortaokuldan öğretmenlerim kaldı mı diye.. Unuttuklarım affetsinler beni…

Aşağıda ki öğretmenlerim de lise hayatımda öğretmenim olmuş diğer önemli kişiler :)

Hanife hocammm :) ah ah siz unutulur musunuz :) Biyolojiyle aram hiç iyi gitmese de sizi çok sevdim :) izin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :) Has Erkeğiniz Vedat (:

Yakut Hanım :)) Edebiyat öğretmenimizdi kendileri :) Çok tatlı bir hanımefendi :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Funda Hanım :) Matematik öğretmenim, yüksek lisans için Amerika’ya gitmişti geldiğinde bir üniversitenin bilgisayar bölümünde öğretmenlik yapacaktı orada buluşmak için sözleşmiştik :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Ramazan Bey! :) Abimizzz. Bilgisayar öğretmenimizdi kendisi “her şeyi kavgayla çözecen dimi Vedat ” derdi ama hiç kavga ettiğimi görmedi zaten kavga eden biride değilim iyi bilir :) Öğretmenler günün kutlu olsun Ramazan Abi!! :)

Akın Bey, edebiyat öğretmenliğinin hakkını verdiğiniz için teşekkürler size öğretmenim :). Sizin ki öğretmenlere ihtiyacımız var. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Arzu Hanım, bir başka matematik öğretmenim :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Kemal bey , bir başka biyoloji öğretmenim , sevilen insan :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Doğan Albayım, Milli Güvenlik dersinde görevli öğretmenimiz bende yaveri :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Komutanım :)

Muhsin Baba!, lise okul müdürümüz, Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Besim Bey, lise okul müdür yardımcımız , Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Meltem Hanım, kimya dersi öğretmenimiz , son yıllarda dersinize fazla çalışamadım affedin öğretmenim :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Mehmet Bey, lise tarih öğretmenim, tarih öğretmenliğinin hakkını veren biri , keşke tüm öğretmenler sizin gibi iyi ders anlatımı yapabilse :) Sizin de Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun Öğretmenim :)

Hafızamı yokluyorum aklıma gelen tüm öğretmenlerimi yazmaya çalıştım yazamadıklarım affedin beni.

Ve şimdi ilk öğretmenlerim Dedem, Babam, Annem.. Sizlerde benim öğretmenimdiniz. Dedeme, babama ve anneme bana öğrettiklerini başka kimseden öğrenemem ben… Sizler var olun ben 40 değil yüzyılarca köleniz olayım…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu