Özel Yazılar

Obama Nasıl Korunuyor?

Barrack Hüseyin Obama yani Amerika Birleşik Devletlerinin başkanı…  O bir rekortmen ama ne rekortmeni? Obama suikast ve tehtid rekortmeni. Obama ABD Başkanlığı adaylığından beri yani 2007 Mayıs’ından beri sürekli tehtidler alan ve suikastler atlatan bir başkan.
Obama bir yıl öncesine kadar halka hep iç içeydi ama suikast girişimleri ve tehtidler artıkça Obama’da sıkı önlemler almaya başladı. Obama ilk olarak güvenliğini sağlayan Frunk şirketindem vazgeçim güvenliğini sağlaması için emri gizli servis ajanlarına verdi. Ve Obama’yı artık ABD’nin gizli servis ajanları koruyor.

İşte Gizli servis ajanları Obama için hazırladığı güvenliğin 5 Kilit NOKTASI

1. Alev püskürten helikopter
Başkan Obama, özel başkanlık uçağı Air Force One’dan indiği gibi Mairne One isimli VH-3D helikopterine biniyor ve ara mesafeleri onunla kat edip limuzinin de bulunduğu konvoyla buluşma noktasına gidiyor. Helikopter, ısıya duyarlı füze saldırılarına karşı alev püskürterek yön şaşırtabiliyor.

2. Zırhlı ‘Canavar’ Cadillac
Obama’nın seçilmesinden sonra Başkan’ın makam otomobili de değiştirildi. Geçen yıldan beri kullandığı “Canavar” (The Beast) isimli Cadillac marka limuzin, bir zırhlı askeri aracın özelliklerine sahip. Otomobil ve kamyon parçalarından özel olarak inşa edilen limuzinin kapıları tam 20 santim kalınlığında bir metalle kaplı. Camların ise 4 santim kalınlığında olduğu söyleniyor. Canavar Cadillac, hem ağır silahların ateşine, hem roket atışına hem de kimyasal saldırılara dayanacak şekilde tasarlanmış.

3. Makineli tüfekli Chevrolet
Başkan’ın konvoyunu sadece kendi otomobilinden ibaret sanmayın. Muhtemel saldırılarda hedef şaşırtmak ve korumak için birçok araç onun otomobiline eşlik ediyor. Bunların en önemlisi ise ağır makineli tüfekle donatılmış bir Chevrolet Suburban.

4. Uziye dayanıklı takım elbise
Benzer bir giysiyi çeyrek asır önce bir başka ABD Başkanı, Ronald Reagan da giyiyordu. Barack Obama da 19 Ocak 2009 günü yemin töreninde kurşuna dayanıklı takım elbiseyle konuştu. Kolombiya firması Miguel Caballero’nun tasarladığı söylenen giysi, üç ayrı tabakadan oluşuyor. En alt tabakanın 9 mm kurşuna, üstteki tabakanın ise Uzi gibi otomatik silahların kurşunlarına dayanıklı olduğu söyleniyor.

5. Kurşun geçirmez cam
Bu uygulama Obama’nın Başkan seçildiği akşam başlamıştı bile. O akşam çeyrek milyon kişiye, kurşun geçirmez bir camın arkasından konuştu. Obama’nın ülke dışına yaptığı özel ziyaretlerde de konuşma yaptığı açık hava mekânlarına bu kurşun geçirmez panel kuruldu. Geçen aralık ayında Norveç’te gizli servis elemanları Obama’nın kalacağı otelin terasına kurşun geçirmez cam monte etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu