Teknoloji

İşaret Dilini Tercüme Eden Eldiven

İşaret Dilini Tercüme Eden Eldiven 

İşaret dili işitme engeli yaşayan insanlar için hem kendi aralarında hemde diğer insanlar ile iletişim kurmaları için oluşturdukları görsel bir dildir. İşitme engeli yaşayan insanlar işaret dilini kendi aralarında rahatlıkça kullanabiliyorlar ama bu dili bilmeyen insanlar için zor bir durum değil mi?

Ukrayna’dan Enable Talk adlı proje, dijital işaret dilini tercüme edebilen mobil bir çözüm öneriyor. İşaret dilini bilmeyen kişiler için rahatlık sağlayan bir proje . Peki nedir bu proje derseniz hemen açıklayalım

İşaret dili kullanan kişinin takması için tasarlanan cihaz, bir çift eldivenden meydana geliyor. Her iki eldivende de 14 esnek sensör, mikrokontrolör ve Bluetooth verici bulunuyor. Sensörler, anında ve sürekli olarak işaret şeklindeki sözcükleri algılıyor ve algılanan bu bilgi Enable Talk uygulaması aracılığıyla telefonun diğer ucundaki kişiye iletiliyor.

enable-talk isaret dili dersi

Enable Talk uygulaması, eldivenlerin hareketine karşılık gelen sesleri belirleyebilen bir yazılım kullanıyor. Prototipin yapım maliyeti 150 dolar. Yine de yatırım ve geliştirme ekibi bu rakamı 75 dolara indirmeyi hedefliyor.

Cihaz şimdiden, Microsoft Imagine Cup 2012’de yazılım dizaynı alanında ödülü kazandı.

Umarım bu teknoloji hızlı yayılır ve işitme engeli yaşayan insanların hayatında ki zorluklar bir nebzede olsa azalmış olur.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her ülkenin hatta her yörenin bile işaretleri birbirinden farklı. Umarım en kısa süree tüm düzenlemeler yapılır da yaygın bir şekilde kullanılır eldivenler. Tabii bir de ekonomik olması dileğini unutmayayım. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu