Özel YazılarTeknoloji

İletişim Teknolojisi

iletisimİletişim Teknolojisi

İnsanlar ilk çağlardan bu yana çeşitli iletişim araçlarını kullanmışlardır ve birbirleri ile daha iyi iletişim kurmak için çeşitli iletişim araçları geliştirmişlerdir.En büyük iletişim aracı dilimizdir.Ancak birbirlerine uzak olan insanlar bu aracı fazla kullanamamaktadırlar.Bunun için ilk çağlarda duman,ateş,davul,posta güvercini gibi araçlar kullanarak iletişim sağlarlardı.Zamanla insanlar iletşimini daha hızlı  ve kolay yapmak için telgrafı icad etmişlerdi.Bu da insanlar için pekde kolay bir yol sayılmaz.Bunun için insanlar daha iyi iletişim araçları olan telefon,radyo ve televizyonu geliştirmişlerdir.


Bu araçlarda zamanla gelişerek daha üst sınıfları yapılmıştır.Örneğin telefon zamanla gelişerek cep telefonu halini almıştır.Artık cep telefonlarıylada, televizyon gibi görüntülü iletişim kurulmaktadır.Günümüze ise en yaygın ve kullanışlı iletişim aracı internet teknolojisi ‘dir. İnternet teknolojisi ile görüntülü,sesli ve yazılı iletişim kurulmaktadır.Yani televizyonun,radyonun,mektubun,telefonun yeerini internet teknolojisi almıştır.

Kısacası insanların iletişime duyan ihtiyaçları artıkça iletişim teknolojisi de hızla artmıştır.

Vedat Osman Korkut….

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsan iletişiminin en genel amacı uzlaşmadır; ya da öyle olması gerekir. Fakat günümüzde iletişim araçları ve çeşitliliği ne kadar artarsa artsın iletişim, kolaylaşmamakta bilâkis zorlaşmakta, insanlar birbirini anlamaz duruma düşmekte ve işler beklenilen gibi hızla değil, yavaş, aksayarak gitmektedir. Elbette bütün bu fikirler benim şahsî kanaatim. Kültür sabırlıdır. Teknik sabırsızdır. Zamanımızın damgası ve işareti sabırsızlıktır. Nitekim, dünya tek bir hakikate sığdırılamayacak kadar zengin ve canlıdır. Sesli ve yazılı iletişim güzel fakat onu kullanan (değerlendiren) kimse içerik bakımından fakir ise işte bu tam bir felakettir!

    Teşekkürler Vedat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu