facebook

Facebook Virüslerini Silmek

Facebook kullanımı artıkça bazı kurnaz yazılımcılar bu işten kazanç sağlamak adına yeni virüsler geliştirdi. Bazı virüsler sizin adınıza arkadaşınızın adına herhangi bir web sitesinin reklamını yapmanızı sizden habersiz şekilde yapmanızı sağlıyor.Bazıları da çok ileri kaçıp sizin adınıza müstehcen içerikli videolar fotoğraflar paylaşmanıza neden oluyor.

Peki bu virüslerden nasıl kurtulabilirim ? Bu virüslerden nasıl uzak durabilirim? Diye soracak olursanız yazımızın devamında sizlere gerekli güvenlik önlemleri hakkında bilgiler mevcuttur.

Eğer Facebook Profilinize Virüs Bulaşmışsa yapılması Gerekenler

İlk önce profilinize bağlı bulunan uygulamalara göz atın gerekirse hepsini kaldırın. Öncelik olarak yukarıda bahsettiğim uygulamalar yüksek ihtimal virüs yayan uygulamalardır “facebook profilime kim bakmış,beni kim silmiş, en çok hangi ünlüye benziyorsun, bilmem kaç yıl sonra nasıl görüneceksin” gibi uygulamalar

Şu adresten facebook profilinize bağlı uygulamaları görebilir ve kaldırabilirsiniz : https://www.facebook.com/settings?tab=applications

Mümkün olduğu kadarıyla türkçe tüm uygulamaları “UYGULAMA KALDIR” butonuna basarak kaldırın.

Eğer chrome kullanıyorsanız;

Chrome / Araçlar / Uzantılar sayfasından eklentiler kısmında bulunan uygulamalardan ne işe yaradığını bilmediğiniz veya facebook ile ilişkili uygulamaları kaldırın.Uygulamaların sağ kısmında bulunan çöp kutusuna basarak kaldırabilirsiniz.

Eğer arkadaşlarınızdan virüs geliyorsa;

Zaman tüneli ve etiketleme sayfasına gelip; https://www.facebook.com/settings?tab=timeline

Aşağıda ki resimde gösterilen yeri açık olarak değiştirin. Bu sayede arkadaşlarınız sizin adınıza sizden izinsiz profilinizde herhangi bir  etiketleme girişiminde bulunamazlar

facebook virüslerini silmek

Peki Facebook Virüslerinden nasıl kaçınabiliriz?

Öncelikle sizlere şunu diyeyim “facebook profilime kim bakmış,beni kim silmiş, en çok hangi ünlüye benziyorsun, bilmem kaç yıl sonra nasıl görüneceksin” gibi uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Çok fazla meraklı olmayın ve kısaltılmış bağlantılara tıklamaktan kaçının. Çünkü virüsü yaymak isteyen kişiler bu bağlantıları daha çok kullanırlar . Misal bit.ly gibi.

Kısacası facebook’u adam akıllı kullanın artisliğin falan pek lüzumu yok :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir şşey sorucam ben sadece tıkladım ama kullanmadım bişi olur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu