Özel Yazılar

En Yürekli İnsanlar

Şimdi sevgimiz, arzularımız ile bilenmiştir ve söylemek istediğimiz en derin, en içten sözleri konuşmaya dahi cesaret edemeyiz. Çünkü sessizce uzaklaşmak isteyişimizdeki belirsizlik gittikçe sesi artan uzak uzak şeylerin imkânsız ümidini fısıldayarak bize ulaşmakta!

<< Her yerde olan hiçbir yerde değildir. >> Martialis

Sanki hayat sona ermiş her şey amaçsız ve duygulara dokunmadan yaşamaktadır. Böyle bir aylaklık içinde kurmadığımız hayal, düşmediğimiz kuruntu, yaratmadığımız gariplik kalmaz. İnsan bir amaca bağlanmayınca her yerde olduğunu sanmakta fakat hiçbir yerde olamadığını en nihayetinde anlamaktadır.

Göklerden yoksun ruhlarımız, yarı uykuda yarı sayıklayan hastalar gibi kendi kendimizle söyleşir, tutkularımız, kederlerimiz, hiddetlerimiz hep kendi içimizde, hep kendi hayalimizde kalır ..

Her şeyi paylaşma zevkinden mahrum olduğumuz, dostluk duygusunda da bizden kat kat üstün olan sevdiğimiz ile her şeyde birbirimizin yarısı idik ve eğer şimdi o yoksa bizde sonsuza dek hiçbir zevki tatmamaya karar verdik!

Kendimizi bilmez ve görmez halde her gün hayatı yeniden bitirir, kendimizin dışına ve ötesine gidemeyiz.

Geri kalan, onsuz yorgun ve bezgin hayatımızdır. Hayal gücümüzün nedeni, yaşamı sevmemizin sebebi mademki yok artık kendimizi her şeye tercih edeceğimiz bizi avutacak hiçbir şey de yok demektir.

<< Bundan geliyordu o ölüm oyunları, o çılgınlık, o kanla beslenen zevk. >> Prudentius

Gladyatörler gibi, bizde birbirimizle savaşıyor, önümüze çıkan ne varsa yıkıyor, geçtiğimiz her yerin altını üstüne getiriyor, birbirimizden uzak duruyoruz. Ya da bir samurayın onuru olan kılıcı gibi kınından pek çıkmayan ancak çıktığında ise can veren yahut alan ..

<< Ölçülü olmayı seven kişi, sevmek nedir bilir mi? >> (La Boetie) Zweig

Esasen her insanın değeri yüreğinde, asıl istemindedir.

<< Yüreği yılmadan düşen dizleri üstünde savaşır .. >> Seneka

Bu en zoru olduğu için en yücesidir. Ve hayatta en yürekli insanlar en mutsuz insanlardır kimi zaman ..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu