Genel

Dünyanın En Güçlü Böceği Onthophagus taurus

Siz hiç kendi ağırlığının 1141 katını çekebilen bir hayvan gördünüz mü? Evet 1141 kat… Ben gördüm , üstelik bir böcek!
Şimdi size anlatacağım böcek yani Onthophagus taurus yani halk arasından kendi dışkısıyla beslendiği için bok böceği ya da bir başka ismiyle gübre böceği denilen erkek böcek kendi ağırlığının 1141 katını çekebiliyor.

İngiliz ve Avustralyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bu böcek ağırlığının 1141 katını çekebiliyor. 70 kiloluk bir insan ile karşılaştırmak gerekirse: 6 adet çift katlı otobüsün toplam ağırlığı olan 80 ton çekmesi anlamına geliyor.

Bilim adamları, bu böceklerin dişilerle çiftleşebilmek ve rakip erkeklerle mücadele etmek için  farklı yöntemler izlediğine  de tanık oldu. Dişilerin çiftleşmek için gübrenin altında tüneller kazdığını belirleyen bilim adamları, uzun antenli erkek böceklerin testislerinin küçük, kısa antenlilerinkinin ise büyük olduğunu ortaya çıkarmışlar. İlginç..

Araştırmacılar, uzun antenli erkeklerin tünele giren diğer erkek böceği buradan çıkarmak için antenlerini kullandığını, kısa antenlilerin ise “kavga etmek” yerine daha fazla sperm üreterek yumurtaların döllenme şansını artırdığını gözlemlemiş…

Söz konusu böcek türüyle ilgili araştırmanın sonuçları “Proceedings of the Royal Society B” dergisinde yayımlandı. Türkiye’de bulursanız alır okursunuz :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu