Özel Yazılar

Dünya Parçalanıp Yerle Bir Olsa

<< Bulanık suda, balık avlamaya kalkmamak koşuluyla yüzebilirsiniz. >> Montaıgne

Sevgimizde ölçülü kalırız; zira böylelikle birbirimizden her şeyi isteyebilecek kadar bağlanmayız! Ölçülü kalmak koşulu ile yaşamalıyız!

Nedir ki kendimize yalan söylememizi haklı gösterecek bir tutum takınamayız. Bunun nedeni kendimize ihanet ettiğimiz zaman artık herkese ihanet edebiliriz demektir. Karşımızdakinin zihniyetini kestirmek hemen hemen olanaksızdır. Çünkü hareketlerimizin birden çok motiflerinin olması ender bir olay değildir. Her şeyden önce o kimseyi değerlendirmemizdeki sorumluluğun ne denli önemli ahlâki boyutu olduğunu bilmekteyiz. Elbette karşımızdaki kimseyi eşya yerine koyamayız. Ne denli güç olursa olsun, sorumluluğumuza bilinçli olmak zorundayız.

<< İnsanın kendi sevgisi üzerine aldatmacalar yapması yapabileceği en korkunç hiledir. Bu hile ile o anda ya da sonsuza değin onarılamayacak sürekli kayıplara neden olur. >> Kıerkegart

İşte davranışlarımıza anlam kazandıran – ne yapmalıyım ve nasıl davranmalıyım? – sorusu içimizde sürekli bize seslenen ve zorunlu cevabı da belli olan bir sorudur. Bu ses vicdandır .. İnsanın anlamlı bir varlık olarak kendi kendine bedensel yanının dışında bir de akıl ve duygudan oluşan manevi bir yanının bulunduğunu yinelemesidir.

Ne yazık ki bütün varlığımızla imkânsıza bağlanmak hem aklımıza hem de vicdanımıza aykırı düşmekte, kendimizi bu denli sert bir kasırganın ters rüzgârlarının esintisine bırakmak ise sonsuza mahkûmiyettir. Öyle ki durmadan değişen aklın o kadar çeşitli yolları vardır ki hangisinden gideceğimizi bilemeyiz. Bir düşünceden bir düşünceye gider geliriz. Rastlantılarımızın manzaraları bizi istediği yere götürdüğü gibi kararsızlığımızın iklimleri de kendimize acımasız davranmamıza sebep olmaktadır. İşte böyle zamanlarda içimize dikkatle bakar, kendimizi iki defa aynı durumda bulamayız.

Oysa biz bütün varlığımızla bağlanabileceğimiz sevdiğimiz ile evrenin en güzel, en soylu yeri olan göklerde istediğimiz gibi uçmayı isteriz! Fakat yine de içimizde hep uzak şeylerin huzursuzluğu ile gereğince tatmayı bilmediğimiz Zühre yıldızının öpüşüyle ıslanmış, hazlarımız vardır ve bu yüzden dayanılmaz bir acı duyarız. Bazen – dünya parçalanıp, yerle bir olsa – deriz.

Şimdi her şey kırılmaz zincirleri ile bağlı yazgının ..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu