Teknoloji

Çin’in Tankları da Sağlam Değil

Bu Çinlilerin  yaptıklarından hangileri sağlam acaba merak ediyorum. Oyuncak yaparlar sağlıksız, araba yaparlar parçası bulunmaz vs vs… Bir de bu Çinliler tank yapıyormuş. Eee haliyle Çin malı ya fazla dayanmaz ya da hiç kullanılmaz.Çin’in Tayland’a sattığı tanklarda öyle. Alındığından bari sürekli arıza veriyor. Yani 1987’den beri…

Tayland yönetimi 1987 yılında satın alınan tanklar sürekli arızalandığı için tanklardan kurtulmak istemiş.Bunun içinde güzel bir yol bulmuşlar.
Askeri anlamda bir işe yaramayan Çin malı 25 adet tank, suni mercan kayalığı olarak kullanılmak üzere Narathiwat kıyısından denize bırakıldı.
Tayland Kraliçesi Sirikit’in başlattığı balık nüfusunun artırılması ve deniz eko-sistemlerinin iyileştirilmesi konulu proje kapsamında resif alanı olarak kullanılmak üzere sulara gömülen tanklar artık sorun çıkaramayacağı gibi en azından “hayırlı bir iş”e vesile olmuş olacak.
T69 tankları Bangladeş, İran, Burma, Tayland, Sri Lanka, Zimbabve, Sudan, Arnavutluk, Irak, Pakistan gibi ülkeler tarafından kullanılıyor. Tankın yer aldığı önemli savaşlar arasında İran-Irak savaşı, Çöl Fırtınası Operasyonu, Irak’a Özgürlük harekatı yer alıyor.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. siten çok güzel olmuş…Yazına gelince.. her ne kadar Çin lileri sevmesem de adamlar teknoloji de dünyayı kasıp kavurmaya başladılar yavaş yavaş…Bir de yemek zevkleri değişse çok daha iyi olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu