Özel Yazılar

Camın Cazibesi

Cam ResimCamın Cazibesi
Araştırma laboratuarlarında yapılan denemeler bulunan yeni birleşim ve imal usulleri sayesinde, cam için çok çeşitli kullanma sahaları kendiliğinden ortaya çıkıvermiştir. Yapılan birçok araştırmalar camın hiç de hayal edemeyeceğimiz özelliklerini meydana çıkarmaktadır. Meselâ Japonya’da yapılmış olan bir camdan dokunmuş olan perdeliklerin çok cazip bir tarafı vardır. Bu perdeler, öğleyin güneşin çok fazla ışık verdiği saatlerde odaya ışığı az geçirmekte, güneş ışığının kuvveti kaybolduğu saatlerde, otomatik olarak, içinden geçen ışık artmaktadır. Demek ki bu cam sadece perdelik dokunmak maksadıyla formüle edilmiş ve imalâta geçilmiştir.

Camın kolayca kırılmasının sebeplerinden birisi de elâstikiyetinin hiç denecek derecede olmasıdır. Hâlbuki bugün cama verilen birleşim sayesinde, cam hayret edilecek derecede elastikiyet kazanmaktadır. Hatta bu tip camdan yapılmış olan yay ile en mükemmel çelikten aynı ölçüde yapılmış olan bir ikinci yay, aynı ağırlık altında, meselâ beş milyar defa sıkıştırılıp serbest bırakılmıştır. Neticede camdan yapılmış olanın hiç şeklini ve elastikiyetini kaybetmediği meydana çıkarılmıştır.

Mantardan hafif, çelikten ağır olan cam cinslerinin, ne kadar fazla kullanma sahası olacağını söylemeye bilmiyoruz lüzum var mı? Hafif ve çürümesi mümkün olmayan tabakaların daha şimdiden plajlarda, özel yüzme havuzlarında kullanılabileceğini iddia edebiliriz. Camın tarifini biraz daha genişletmek için, cam çelikten kuvvetli, bir yumurta kabuğundan daha çürüktür, demekle yetinelim Gerçekten bir çelik halatla, camdan yapılmış olanı, tamamen aynı şartlar altında, denenmiş, kopma yükü bakımından, camın çelikten daha üstün kalitede olduğu anlaşılmıştır.

Camın pamuktan daha yumuşak olduğunu da artık biliyoruz. Normal büyüklükte bir cam zıp zıp düşünelim. Bundan insan saçından daha ince olmak üzere kilometrelerce iplik çekmek mümkündür. Bundan isterseniz, çelikten kuvvetli halat yapabileceğiniz gibi, perdelik de dokutabilirsiniz. Cam pamuğundan şimdi buzdolabı ve inşaat sanayinde tercih maddesi olarak faydalanılmaktadır. Zira cam pamuğu, sıcaklığı bir taraftan diğerine geçirmiyor. Bunu bir tecrübe ile ispat edebiliriz. Bir cam çubuk alalım, eriyecek dereceye kadar ısıtalım, uç kısmının kıpkırmızı ve aşağıya sarkacak hale gelmiş olan yerine birkaç santimetre kalacak şekilde elimizle tutabiliriz. Hâlbuki aynı şeyi kızdırılmış herhangi bir maden çubukla yapmamıza imkân yoktur. Cam pamuğu ayrıca damlarda, evin sıcak kalmasını, yazın ise serin kalmasını sağlamak hususunda kullanılmaktadır. Aynı tipte, cam pamuğu kullanılmış ve kullanılmamış iki evin fotoğraflarında, birisinin damının karla örtülü olduğunu, tercih edilmemiş olanının damındaki karların erimiş olduğu, cam pamuğunun marifetini kolayca ortaya koymaktadır. Cam köpüğü, cam pamuğu ile birlikte, ticari malzemenin ambalaj edilmesinde kullanılmakta bu malzemenin kırılması önlenilmiş bulunmaktadır. Hiç akla gelmeyecek olan bir cam nevine, susamış cam deniyor. Zira bu cam sulandırılıp mürekkep üstüne dökülecek olursa yazıdaki mürekkebi emerek tahlil edilmesini kolaylaştırmaktadır. Camın uzay araştırmalarında, uzay gemilerinin dünyamız atmosferine girerken hava ile sürtünme dolayısıyla ısındığını, bu sebeple, süratini jetlerle azalttığını bilirsiniz. Uçakların statik dengelerinin bozulması önlenir. Tıpta bazı organlarımızın camdan yapılmış olanlarıyla değiştirilmesi imkânından da bahsedilmektedir. Bakalım önümüzdeki yıllarda daha ne gibi yeniliklere şahit olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu