Teknoloji

Barutsuz Top Mermisi

Barutsuz Top Mermisi…
Ses hızının 7 katına ulaşan bu merminin en büyük özelliği fırlatılışında barut veya başka bir yanıcı, patlayıcı madde kullanılmaması.
ABD ordusu barut gibi patlayıcı veya yanıcı madde kullanmaksızın, sadece manyetik güçle itilerek fırlatılan geleceğin silahına kavuşuyor.

Sesten 7 kat hızlı ilerleyen yeni nesil top ve mermileri, başarılı geçen denemelerin ardından ABD donanmasının envanterine pek yakında yer alacak.

Savunma sanayisinde köklü değişikliğe neden olması beklenen “Railgun” 9 kiloluk aluminyum mermiyi saatte 9076 km hızla hedefe gönderebiliyor. Menzili ise 360 km. Tamamen elektromanyetik sisteme dayalı olarak mermisini atan Railgun kendisinden önceki ateşli silahlar gibi baruta ve yanıcı bir maddeye ihtiyaç duymuyor.

Naval Surface Warfare şirketinin geliştirdiği Railgun, güç kaynağı, mermisini bugüne kadar görülmemiş bir hız ve menzilde fırlatabilmesinin sırrı ise fırlatıldığı raylar üzerinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itici kuvvetinde gizli. 2005 yılından bu yana 211 milyon dolar harcanarak geliştirilen silah karadaki ilk denemesini başarıyla yaptı.

Bu tip bir top, savaş gemisini düşmanın olası saldırısından koruyacak şekilde sadece çok uzağa ateş açma olanağı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda patlayıcı maddeyle dolu obüs veya füzelerle bundan böyle uğraşmak zorunda kalmayacak mürettebatın güvenlik koşullarını da iyileştiriyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. SELMAUN ALEYKUM MUHTEREM YETKİLİ Arifhan dergisine abone olmak isoyitrum.Arkadaşım 25 ocak 2011 e7arşamba gfcnfc 5219392 arayarak abone olmak isdedi hem kenfini ve benide abone edecekti .yetkili 25 ocak 2011 de geldi yıllık 60tl vererek abone oldu beni abone etmeyi unutdu.arkadaşıma benide etmesi ie7in yukarkı telefona e7ağrı bıraktı,onlarda beni aradı,72 tl de aşağı olmaz dediler .tamamda arkadşımı yaptı ,birde internete yıllık abone 60 tl yazıyor.ben bu olanları anlayamıyon neden boyle oluyor.60 tl ye olmak istiyom saygilarımla.

  2. Herşey Güzel Fakat Bu Top Mermisini Etkisiz Kılabilecek Bir Sistem Geliştirmemiz Şart. Aselsan İçin Daha Fazla Ekonomi ve Güvenlik Gerekli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu