Genel

Balina Dışkısının Doğaya Yararı

Dünyamız küresel ısınma tehditi altında. Bu yüzden her yıl bir canlının yok olması söz konusu…
Geçen bir haber okumuştum “balinaların her nefes alış-verişinde yüklü miktarda karbondioksit saldığı için küresel ısınmanın en suçlularından olarak balinaları göstermişler. Ama bugün okuduğum başka bir haber ise eski haberi tamamen saf dışı bırakıyor.
Bu habere göre balinalar; dışkıları sayesinde her yıl 40 bin otomobilden çıkan miktara eşit karbondioksit (CO2) emisyonunu yok ediyor..

Bir grup biyologlar, 12 bin bu tür balinanın her birinin denize her yıl dışkılama yoluyla 50 ton demir bıraktıklarını ortaya koydu.Demir, yüzeye yakın yerlerde yaşayan planktonlar tarafından yeniyor ve fotosentez yoluyla atmosferdeki CO2’yi emiyor.

Dışkılamanın sonucu olarak, balinalar her yıl 400 bin ton karbonu yok ediyor. Bu, solunumla saldıkları CO2 miktarın iki katı.200 bin ton karbondioksit, neredeyse 40 bin otomobilden çıkan emisyona eşit.

Balinaların dışkıları çok etkili, çünkü sıvı formda ve deniz yüzeyine yakın yerde yayılıyorlar.Güney Okyanusu balinalarını da tehdit eden balina avcılığı bu anlamda, küresel ısınma ile mücadelede doğanın kendisinde var olan önemli bir silahı da yok etmiş oluyor….

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu