Oyun

Prince of Persia The Sands of Time İndir

Şu sıralar can sıkıntısından oynadığım oyunlardan birisi Prince of Persia serisinin  The Sands of Time oyunu. Filmi kadar oyunu da harika diyebiliriz.

Prince of Persia The Sands of Time oyununun hikayesi ise şöyle:
Oyunun hikâyesi 6. yüzyıl İran’ında geçmektedir.
İran’da bulunan Pers hükümdarı Shahraman, oğluyla beraber, Hint diyarındaki Azad ülkesine doğru sefere çıkar. Kendi kralına ihanet eden vezirin de yardımıyla başkentin ele geçirilip yağma edilmesinden sonra Shahraman, sarayın hazineleri arasında içi parlak kumlarla dolu olan devasa bir kum saati bulur. Saraya daha sonradan varan prensin, beraberinde tuhaf bir hançer de getirdiğini gören vezir, bu hançeri ondan almak ister.

Fakat kral, oğlunu ilk savaş ganimetinden mahrum bırakmak istemeyerek bu isteği reddeder. Hançerin ve kumların özelliğini bilen vezir bu sefer prensi kandırır ve hançeri kullanarak kum saatini açmasını sağlar. Serbest kalan bu kumlar, sarayı yerle bir eder ve yayıldığı yerlerdeki canlıları korkunç kum canavarlarına çevirir. Bu felaketten prens hançeri, savaşta esir düşen Farah büyülü madalyonu ve vezir büyülü asasının yardımıyla kurtulur.
Bu olaydan sonra prens şehirden gitmenin bir yolunu ararken sihirli kum saatinin, birkaç canavarlaşmış akbaba tarafından merkezî bir kuleye taşındığını görür. Daha sonradan karşılaştığı Farah, ona vezirin planlarını anlatır ve vezir amacına ulaşmadan, yani kumları kullanarak ölümsüz olmadan önce onu durdurmak zorunda olduklarını söyler. Yıkıntılar arasından kuleye ulaşmaya çalıştıkları sırada prens ve Farah giderek yakınlaşırlar. Fakat prens; babasıyla birlikte gelip, Farah’nın ülkesini yıkmış, onun babasını ve insanlarını öldürmüş ve kendisini de esir etmiş olduğundan dolayı, Farah’nın kendisinden nefret ettiğini düşünmekte ve gördüğü rüyaların da etkisinde kalarak, Farah’ın kendisini kandırıp hançeri almaya çalıştığından şüphelenmektedir.

Nihayet kum saatinin bulunduğu kuleye ulaştıklarında prensin şüpheleri baskın çıkar ve tam hançerini kum saatine sokacakken tereddüt eder. Bu tereddüt de onlara pahalıya mal olur: Vezir onların bulunduğu odaya yetişir ve büyü yaparak ikisini de yıkıntıların arasındaki eski bir mezara fırlatır.
Mezarda Farah prense, sadece kendisinin bildiği bir söz söyler: “Kakolookiyam”. Sonradan Farah ve prens mezarda birbirlerini kaybederler. Dolambaçlı yollardan geçerek nihayet Farah’ı bulan prens, bir gaflet ve huşu anı neticesinde uykuya daldığı sırada Farah, prensin hançerini ve kılıcını alır ve kumları saate geri doldurma görevini tek başına gerçekleştirmeye gider. Gitmeden önce de kumlardan etkilenmemesi için madalyonunu prense bırakır. Uyandıktan sonra vakit kaybetmeden kulenin yolunu tutan prens, kum saatinin bulunduğu odaya varır ve Farah’ı bir grup kum canavarıyla savaşırken görür. Fakat zamanında yetişemez ve Farah ölür. Öfke ve kederden gözü dönen prens, veziri yere serer ve hançerini kum saatine sokar. Böylelikle dağılan Zamanın Kumlarını kum saatine geri sokar, zaman geriye alnır. Böylelikle felaketler olmamış, şehir işgal edilmemiş, babası ve Farah ölmemiş olur. Ancak Zamanın Hançeri prenste olduğundan o geri almadan etkilenmez.
Daha sonra prens, işgalden önceki savaş kampında elinde hançerle uyanır. Yaşanacakları bildiğinden ordusundan önce gizlice saraya girer ve Farah’ın odasına ulaşır. Yaşananlar geri alındığından Farah onu hatırlamamaktadır. Prens ona yaşanacak her şeyi, yani oyunu anlatır, vezirin ihanetini haber verir. Hikayesi biter bitmez vezir odaya girer, prensin bir Pers ajanı olduğunu söyleyerek Farah’ı ona karşı kışkırtmaya çalışır ve prense saldırır. Farah vezire durmasını söyler ancak vezir bunu reddeder.
Kısa süre sonra prens veziri öldürür. Farah, vezirin bir hain olduğunu görür, ama prense bunu anlatmak için neden fantastik bir hikâye uydurduğunu sorar. Prens, düş kırıklığına uğrar ve kendisini hatırlaması için Farah’ı öper. Fakat Farah, henüz prensi sevmemektedir. Prens utanır, Zamanın Hançeriyle zamanı son kez geri alır, ardından hançeri verir, hikâyeyi de uydurduğunu söyler. Ayrılmadan önce Farah teşekkür eder ve ismini sorar. Prens Farah’a önceden kendisine söylediği kelimeyi söyler. Farah şaşkına döner, prens balkondan atlayarak veda eder. Artık aşkını yalnızca zaman bilmektedir…

Prince of Persia The Sands of Time Oyununu İndirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu