TeknolojiTürklük

Milli Silahlarımız {Türk Silahlı Kuvvetleri} #2

Türk Savunma Sanayi hızla gelişmeye devam ediyor. Savunma sanayisi için ayrılan bütçe biraz daha artırılırsa savunma sanayimiz daha hızlı gelişecektir.

Bu yazıda milli silahlarımızın bir kısmını bulabilir. Silahlar hakkında geniş bilgiler ve resimler bulunmakta.İşte Türkiye’nin bölgesinde liderlik iddiasını artıracak ve terörle mücadelede ordunun gücünü katlayacak projeler:
Milli Silahlarımız {Türk Silahlı Kuvvetleri} ‘in BİRİNCİ KISMINI İÇİN TIKLAYIN

 • Bu yazıda bulabileceğiniz milli silahlarımız:

 1. COBRA – ZIRHLI TEKERLİKLİ ARAÇ
 2. KASIRGA TR-300 FÜZESİ
 3. GÖKTÜRK MİLLİ KEŞİF UYDUSU
 4. GÖZCÜ – MİNİ İNSANSIZ HAVA ARACI
 5. HÜRKUŞ EĞİTİM UÇAĞI
 6. İNSANSIZ DENİZ ARACI
 7. MELTEM DENİZ KARAKOL UÇAĞI
 8. MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ (MPT)

 • PARS – ZIRHLI MUHAREBE ARACI
 • TÜBİTAK AKILLI BOMBA
 • LEOPARD 2A4 TANKI MODERNİZASYONU
 • COBRA – ZIRHLI TEKERLİKLİ ARAÇ


  Otokar Cobra, Otokar’ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç (ACV) ihtiyacı doğrultusunda geliştirildi.

  9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4×4 Cobra Zırhlı Aracı değişik tiplerde üretilmektedir. Aracın aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunmaktadır.Cobra, ilk kez Güney Osetya Savaşında muhabere alanında kullanıldı. Cobra, halihazırda Azerbaycan, Cezayir, Bahreyn, Bangladeş, Gürcistan, Malezya, Maldivler, Nijerya, Slovenya, Pakistan, Peru, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kullanılıyor veya bu ülkelerde sipariş alındı.

  ———————————————————————–

  GÖKTÜRK MİLLİ KEŞİF UYDUSU


  Türkiye’nin 2013 yılında yörüngeye oturtmayı planladığı Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, 2 metre ve üzerindeki objelerin yüksek çözünürlükte görüntülerini toplayabilecek kapasitede üretildi.Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu’da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlayacak. Uydu, Türkiye’nin terörle mücadelede elini güçlendirecek. Uydu için 2009 yılında İtalyan Telespazio şirketiyle sözleşme imzalandı. İtalyan şirket, Fransız savunma şirketi Thales’le birlikte projeyi yürütüyor.

  Projenin Türk ortakları ise Aselsan, TÜBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü.

  ———————————————————————–

  GÖZCÜ – MİNİ İNSANSIZ HAVA ARACI

  Gözcü Mini İHA, Türkiye’nin Baykar Makine Sanayii ve Kale KALIP firması tarafından üretilen insansız hava aracı.

  Mini İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hava keşif ve haber alma görevlerinde kullanılması için tasarlandı. Şu an TSK tarafından sahada kullanılmaktadır.Gözcü, kısa mesafeli keşif ve haberalma etkinlikleri için tam kapasiteli (sığalı) robotik bir sistem olarak düzenlendi. Gözcü, TSK envanterinde 25 bin saatten fazla uçuş gerçekleştirdi. Sistem, zor coğrafi ve meteorolojik koşullar altında görev yapabilecek niteliklere sahiptir.

  1.2 metre uzunluğundaki Gözcü’nün kanat açıklığı 1.9 metre, ağırlığı 4.5 kilogram ve 12 bin feete kadar havalanabiliyor.

  Elle fırlatılarak uçurulan Gözcü, saatte 55 kilometre hıza ulaşabiliyor.

  ———————————————————————–

  HÜRKUŞ EĞİTİM UÇAĞI

  TAI tarafından tasarımı yapılan yerli uçağımız Hürkuş, orta-seviye eğitim için hava kuvvetlerinde kullanılacak. Yurtdışına da satılması hedeflenen ve isminin ünlü havacımız Vecihi Hürkuş’tan alan uçak, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti ile öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu, tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olacak.

  ———————————————————————–

  İNSANSIZ DENİZ ARACI

  Global Teknik A.Ş. mühendisleri, TÜBİTAK’ın da desteğiyle yaklaşık 3 milyon dolara 30 knot hız yapabilen, uydu vasıtasıyla dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek, üzerine radar, sonar, su altı kamerası, robot kolları, hafif makineli tüfek sistemleri gibi cihazların monte edilebileceği insansız deniz aracı (İDA) ortaya çıkardılar.

  4 metre uzunluğundaki İDA, Dünyada ABD ve İsrail’in öne çıktığı alanda Türkiye’nin iddialı bir şekilde yer almasına imkan sağlayacak.

  İDA sayesinde su üzerindeki her türlü araç izlenebilecek. Elde edilen veriler merkezde kurulu yer istasyonlarına iletilerek asimetrik tehdit, kıyı koruması, kaçakçılık, gümrük, can kurtarma, su üstü eğitim atışı için hedef platformu, uyuşturucu ile mücadele, sabotaja karşı koyma, deniz trafik kontrolü, deniz tehlikelerine karşı önlem, savaşta silah olarak kullanım, istihbarat, keşif ve gözetleme alanlarında kullanılabilecek.

  İDA, her türlü hava koşullarında deniz ve iç sularda kullanılabileceğini, özel tasarlanan dizaynı sayesinde devrilmeden yoluna devam edebilecek.

  Araç, uzaktan kumanda ve üzerindeki anten sistemiyle 50 kilometre mesafeden kontrol edilebilirken GPS ve uydu kullanılarak da dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek. Kumanda sisteminde arıza olması ve iletişimin kesilmesi halinde İDA’nın otomatik pilotu sayesinde suya ilk bırakıldığı yere dönecek şekilde tasarlandı.

  ———————————————————————–

  KASIRGA TR-300 FÜZESİ


  WS-1 roket sistemi Üzerine şekillenen 302mm çapındaki Kasırga roketi; fren halkası takılı olarak 80km, fren halkası takılı olmadan 100km menzile ulaşabilmektedir.

  ———————————————————————–

  MELTEM DENİZ KARAKOL UÇAĞI

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 6 adet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 3 adet olmak üzere toplam 9 adet CN-235 tipi uçakların görev sistemlerini oluşturan donanımı için Komuta Kontrol Sistemi geliştirilmesi ve uçak platformlarına kurulumu ve entegrasyonu projesidir.

  Bu projenin iki ana alt sisteminden biri olan Yer Destek Sistemlerinde iş paketlerinin yüzde 90’ı HAVELSAN tarafından geliştirilmiştir. Diğer ana alt sistemi olan Hava Platformu kısmında ise fonksiyonel görev bilgisayarı yazılımları geliştirilmektedir.

  ——————————————————————–

  MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ (MPT)

  Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ve alt yüklenici Kale Kalıp tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, Milli Piyade Tüfeği’nin (MPT) tasarımı karara bağlandı.3 ayrı ekipte 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucunda, TSK’nin istediği özellikleri taşıyan, yurtdışında da pazar bulabilecek modern bir tüfek üretildi.

  Modern Piyade Tüfeği’nde de M-16 mekanizmasından türetilerek özgünleştirilen bir sistem kullanılıyor.

  4.3 kilogram ağırlığında, mermi çapı 7.62 mm, boyu 88 cm, şarjörü 20 mermi kapasiteli MPT’nin etkili atış menzili 400 metreyi buluyor.
  ——————————————————————–
  PARS – ZIRHLI MUHAREBE ARACI

  Pars 8×8 ismi verilen yeni nesil tekerlekli zırhlı aracın Pars 6×6 modeli de üretildi.

  Aracın motoru ön yerine ortaya yerleştirilerek yük dağılımı konusunda büyük avantaj sağlandı.

  Ön ve arkasında kameraların yer aldığı aracın görüş açısı benzer araçlara göre oldukça geniş tutuldu.

  Gece görüş sistemleri bulunan araca farklı silah sistemleri takılabiliyor. Pars 6×6 suda 10 kilometreye kadar hız yapabiliyor ve yüksek mayın ve balistik koruma seviyesine sahip.

  Araç, mayın patlaması durumunda etkiyi yayan ve personeli korumayı amaçlayan bir tasarıma sahip. Personelin ayağını koyduğu yer ise özel olarak tasarlandı. Korumanın son halkasını ise koltuk sistemi oluşturuyor.

  ————————————————————————-
  TÜBİTAK AKILLI BOMBA

  TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE), uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran Hassas Güdüm Kiti (HGK) geliştirdi.
  Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran (HGK) geliştirilerek 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor.
  ————————————————————————-
  LEOPARD 2A4 TANKI MODERNİZASYONU

  ASELSAN, Leopard 2A4 tankı modernizasyonunu gerçekleştirdi ve adını ”Leopard 2 Next Generation” koydu.

  Leopard 2A4’ün tüm elektronik, elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemlerini, yeni geliştirilmiş son teknoloji ürünü sistemlerle değiştirdi. Bu da tanka dünya üzerinde bulunan diğer ana muharebe tanklarına göre performans ve ömür boyu maliyet konularında kıyaslanamaz bir üstünlük kazandırdı.

  Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonunda biri nişancı, diğeri komutana ait olmak üzere tüm tank fonksiyonlarını gerçekleştirebilen ve birbirinin fonksiyonlarını devralabilen bağımsız iki periskop sisteminden oluşan ASELSAN Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi yer alıyor.

  Tank içerisinde yanıcı hidrolik yağının kullanılmaması, gürültü seviyesinin düşürülmesi, daha az güç tüketilmesi, ısı atımının azaltılması, güvenilirliği arttırma ve bakım ihtiyaçlarını düşürmek gibi sebepler göz önünde bulundurularak, Leopard 2 modernizasyon konfigürasyonuna elektrikli Top ve Kule Takat Birimleri entegre edildi.

  Nişancı ve Komutan periskopları tarafından sürülen elektrikli motorlar sayesinde top/kule kontrolü ve stabilizasyonu gerçekleştirilerek hareketli tanktan gerçekleştirilen atışlarda yüksek İAVİ (İlk Atışta Vuruş İhtimali) sağlandı.

  İlgili Makaleler

  3 Yorum

  1. Amin :)
   Ordumuza her zaman destek çıkarırız. Birileri yıpratmaya çalışsa bile biz ordumuzun her zaman yanındayız ;)

  2. Türk Silahlı Kuvvetleri sessiz sedasız bu işleri hızlıca yapıyor. Allah düşmanların gözünü çıkarsın. :))

  3. helal olsun bende bu araştırmalarda çalışmak isterdim.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu