Google

Google Chrome’a Güzel Bir Yenilik!

Google Chrome web tarayıcılar arasında en iyisi. Google Chrome geliştiricileri Chrome’a sürekli  yeni kullanışlı özellikler eklemek için uğraşıyorlar.  Bir sonraki Chrome sürümüne gelmesi beklenen yeni özellik ise bence müthiş bir özelllik. Hepimizi sinir eden bir sorun ortadan kalkacak.

Peki nedir o sorun?

Web tarayıcınızda bir den çok sekme açık, sürekli yeni sayfalar açıyorsunuz. Ayrıca bir yandan müzik dinliyorsunuz ve birden bir ses çıkıyor.Sesin kaynağı açtığınız sekmelerden biri ama hangisi. Sonra tek tek sekmelere bakmak zorunda kalıyorsunuz bu ses nereden geliyor diye?

google-chrome-canary

 

Chrome’un en son Canary yapısı, sesin hangi sekmeden çıktığını göstererek bu soruna sonunda bir çözüm getiriyor.

François Beaufort’un Chromium notlarında bulduğu özelliğin asıl amacı, bellek bittiğinde kapatılan sekmeler arasına ses çıkartan sekmelerin dahil edilmemesini sağlamak. Bu sayede Chrome’un hangi sekmelerin etkin olduğunu daha kolay algılaması amaçlanıyor. Ancak işlev, aynı zamanda ses çıkartan sitenin simgesi üzerinde bir animasyon da gösterdiğinden, sesin kaynağını bulmakta oldukça faydalı olacak gibi görünüyor.

İşlevin Chrome’un final sürümünde yer alacağının herhangi bir garantisi yok, ancak yer alması halinde çoğu kullanıcının işine yarayacağını düşünüyorum ki en azından benim çok işime yarar ondan eminim.

Canary geliştirme yapılarıyla ilgileniyorsanız, bu adrese göz atabilirsiniz : https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/canary.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu