Teknoloji

Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı A380 İstanbul’da

Airex sivil havacılık kapsamında Türkiye’ye ikinci kez gelen dünyanın en büyük yolcu uçağı A380 tam 853 yolcu kapasiteli.Uçak bugün (30 Eylül 2010) saat 13:00 ‘de İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı… A380 iniş öncesinde alçak geçişle Atatürk Havalimanı’nı güzelce bir selamlamış :) A380, 5 saatliğine İstanbul’da kalacak 18:00 ‘de şirketin ana merkezi olan Fransa’nın Toulouse şehrine dönecek. Uçağı yakından görmek isteyenler bu fırsatı kaçırmamalı..

Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı A380 ‘in genel özellikleri ise şöyle:

  • Uçağın içindeki kabloların uzunluğu tam 510 kilometre.
  • A380 4 milyon parçadan oluşuyor. Bu parçalar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeden 1500 imalatçı tarafından üretildi. Tüm parçalar Fransa’nın Toulouse kentinde bir araya geldi. Ankara merkezli TAI, A380 uçağının “D-Nose Panel” olarak adlandırılan burun panellerini imal ediyor.
  • Uçakta tam 222 adet pencere var.
  • Dev uçağın üst katında kabinin uzunluğu tam 53 metre. Bu mesafe Wright Kardeşlerin yaptığı ilk uçuşta gerçekleştirdiği 40 metrelik uçuştan daha uzun. Kabindeki tüm koltuklar söküldüğünde buraya 10 tane squash oynamak için saha konulabilir.
  • Uçağın kargo hacmi tam 5 bin 150 metre küp. Buraya 35 milyon pinpon topu sığabilir.
  • Uçağın yakıt depolarınını doldurabilmek için 21 büyük yakıt tankerine ihtiyaç var.
  • A380’de uçuşta 22 kabin memuru görev yapıyor.
  • A380’in liste satış fiyatı 295 milyon dolar. Uçağa sipariş vermek için havayollarının 16 milyon dolar kopara yatırmaları gerekiyor.
  • Dört motorlu uçağın her bir motoru tam 2 metre 95 santimetre çapında. Bu dev motor saniyede 1.5 ton hava çekiyor. Her bir motorun itiş gücü 84 bin libre. Uçağın kanat açıklığı 79 metre 80 santimetre. Boyu ise 72 metre 70 santimetre. Geliştirme maliyeti resmi olarak 12 milyar Euro dense de bu rakam 20 milyarı Euro’yu buldu.

A380 İstanbul Atatürk Havalimanı’na inerken:

Hürriyet Video’larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!


[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu