Türklük

TSK 2010 Kış Tatbikatı Kars Sarıkamış

Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in yönettiği ve Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ile Kuvvet Komutanlarının da izlediği ‘2010 Kış Tatbikatı’ 1 Mart 2010 tarihinde başladı ve bugün (yani 5 Mart 2010 ) sona eriyor.

Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in koordinatörlüğünde, 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç’ın sevk ve idaresinde icra edilen ‘2010 Kış Tatbikatı’nda, Erzurum’dan havalanan savaş uçakları, belirlenen hedefleri vurdu. Kars’ın Akbaba Dağı eteğindeki bölgede Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın da katılımıyla, müşterek, fiili ve atışlı olarak icra edildi.

Askeri Birliklerin kar, şiddetli soğuklarda, atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini denemek, birliklerin çetin kış koşullarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, giyim, ikmal, bakım faaliyetleri gibi temel konular üzerinde eğitimlerini ve hayatta kalabilme kabiliyeti amaçlanan tatbikat, başlangıcından itibaren basına kapalıydı.

Tatbikatta 1.574 personel ile 7 uçak, 14 helikopter görev aldı.

2010 Kış Tatbikatına ait görüntüler:

Video:

Hürriyet Video’larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!


Resimler:

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu