Haberler

Org. İlker Başbuğ’dan Darbe İddialarına Yanıt!

Org. İlker Başbuğ’dan Darbe İddialarına Yanıt!

Bugün Karargah’ta düzenlenen Kazım Karabekir’i anma töreninde gündemki darbe planlarıyla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ  yaptığı açıklama çok sert konuştu. Vicdansızlara sesleniyorum diyerek cümlesine başlayan Başbuğ, elini masaya vurarak ‘Allah Allah diye taarruz eden bir ordu nasıl olurda Allah’ın evi olan camiyi bombalar‘ diye konuştu.

Orgeneral İlker Başbuğ, darbe iddiaları ile ilgili olarak ”Vatandaş önce gerçeği aramalı. Bugün gerçeğe çok ihtiyacımız var” dedi.

VATANDAŞ GERÇEĞİ ÖĞREN!

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda Kazım Karabekir için özel anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Başbuğ, Kazım Karabekir’in ”Vatandaş gerçeği ara, öğren. Yanlış bilgi felaket getirir. Her işin hakikati aranmalı. O zaman kendi yolunu bulabilirsin’‘ sözlerine atıfta bulunarak ”25 Ocak 2010’dayız. Karabekir’in sözlerinin günümüz Türkiyesi’nde ne kadar önemli olduğunu anlamış bulunuyoruz’‘ diye konuştu.

İNCELEME İDDİALARIN KABULÜ ANLAMINA GELMEZ

Gazetecilerin sorularını yanıtlamak üzere kameralar karşısına geçen Orgeneral İlker Başbuğ Balyoz Harekat Planı’yla ilgili çeşitli açıklamlarda bulundu.

Org. Başbuğ, Taraf Gazetesi’nde yayınlanan ‘Balyoz’ darbe iddiasıyla ilgili olarak, “Plan semineri 7 yıl önce yapıldı. Bu iddialar üzerine araştırmalarımıza başladık. İddiaların ardından yaptığımız açıklama o an elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda yapıldı” dedi.

Bütün sorulara cevap vermek için biraz sabırlı olmanın gerektiğini vurgulayan Başbuğ, TSK’nın doğru bilgi vermek zorunda olduğunu, bir gün ‘A’ denilen şeye ertesi gün ‘B’ diyemeyeceğini ve biraz insaflı olmak gerektiğini belirtti. Ancak bunun da iddiaların kabulü anlamına gelmediğini kaydetti.

ORDU ALLAH’IN EVİNİ NASIL BOMBALAR

Balyoz Eylem Planı’nda yer alan ‘camileri bombalama eylemleri’ konusuna gelindiğinde ise Orgeneral Başbuğ sesini yükseltti ve oldukça sert konuştu.

Vicdansızlara sesleniyorum” diyen Org. Başbuğ, sesini yükseltti ve masaya vurarak “Allah Allah diye taarruz eden bir ordu nasıl olurda Allah’ın evi olan camiyi bombalar. Vicdansızlara sesleniyorum, TSK’nın da sabrının bir sınırı var. Siz orduyu nasıl böyle itham edersiniz? Hiç mi vicdanınız yok” dedi.

Başbuğ sözlerine şöyle devam etti:

“İddiaları lanetliyorum. Sorumlu makamlar sadece şikayet etmez. Ana gündem oldu ama darbe iddialarından hicap duyuyorum. Bu darbe iddialarından kim menfaat sağlıyor, bu da sorulmalı. Sızan bilgiler üzerinde eklemeler ve değiştirmeler var

BUNU İLK KEZ AÇIKLIYORUM

Org. Başbuğ, TSK içinden bilgi sızdırma konusuna değinirken, “TSK içinde 61 adet bilgi sızdırma soruşturması açıldı. Bilgi sızdıran bir subay 3 yıl ceza aldı ve ordudan atıldı, çeşitli rütbelerde 10 personel bu kapsamda tutuklandı. Hata yapan olabilir ama biz TSK’da barındırmayız ” açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sonuna kadar arkasındayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu