AtatürkFilm&Dizi

İzleyin: Dersimiz Atatürk

Bu yazımda sizlere yarın (19 Mart) vizyona girecek olan Dersimiz: Atatürk filmini tanıtmaya çalışcağım. Film isminden de belli olduğu gibi bir Atatürk filmi. Senaryosunu “Şu Çılgın Türkler” ve “Diriliş” kitablarının yazarı büyük yazar Turgut Özakman yazmıştır. “Dersimiz: Atatürk ” filminin yönetmeliğinin ise Hamdi Alkan üstlenmiştir.Dersimiz: Atatürk filminin başrollerinde 3 büyük isim bulunuyor bunlar: Halit Ergenç,Çetin Tekindor ve Batuhan Karacakaya.

Halit Ergeç filmde Atatürk’ü canlandırıyor.Filmin anlatıcı konumunda olan ve filmin ismini belirleyen dersin anlatıcıı Tarihçi Dede ise Çetin Tekindor.

Filimin Kısaca hikayesi şöyledir:

İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup öğrenciye Atatürk’ü daha iyi anlamaları için verilen ödevle başlar.Bu ödev onlar için Atamızın yaşamına ve Ülkemizin Kurtuluş öyküsüne yapılacak uzun ve öğretici bir yolculuk olacaktır. Bu yolculukta onlara önderlik edecek olan çocuklardan birinin ödüllü tarihçi “Dede”sidir. Ama bu “Dede” diğer tarihçilere hiç benzememektedir. O, tarihi sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan çok uzaktır sanki fantastik bir dünyanın tarihçisidir. Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Onları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata’nın hayran olunası insani özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir.

Fragman:

Atam İzindeyiz!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu