Özel YazılarTürklük

Cumhuriyet ve Türk Gençliği

Türk milletinin son başbuğu Gazi Atatürk, Kurtuluş Savaşı zaferle sona erdikten sonra 28 Ekim 1923 akşamı arkadaşlarına:
” Cumhuriyeti ilan edeceğiz.” dedi.

Bu olaydan 2 yıl önce 1921 anayasası mecliste hazırlanırken ” Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. ” sözü ile cumhuriyetin sinyalini vermişti.

Şaşıranlar, itiraz edenler ve memnuniyetle karşılayanlar…

Hepsi kabul etmişti artık “Cumhuriyet’i ”

Hüseyin Nihâl Atsız bu durumu şöyle izah ediyor:

” Yeni binanın adı Cumhuriyet’tir. Temelinde kan ve iman vardır. Biz bu binanın yıkılmayacağına inanmışız.”

* * *

Evet, inandık. Seksen sekiz yıldır cumhuriyet ayakta ama nasıl ayakta ?

Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan yürüyor muyuz ?

Çanakkale’de, Sakarya’da, Sarıkamış’ta kanlarıyla bütün vatan toprağını sulayan atalarımıza layık oluyor muyuz?

“Atatürkçüyüm” demekle, “İmzasını kollarımıza dövmek yaptırmakla”, “her yere büstünü kurup ve posterini asmakla ” malesef idealleri yaşamıyor ve gerçekleşmiyor.

I. ve II. Dünya Savaşlarına giren, taş üstünde taş kalmayan Almaya ve Japonya 20-25 yılda kendisini toparlayıp, dünya devleti olabiliyor peki biz ne haldeyiz ?

Onucu yıl marşı ellerimizde biralarla barlarda söylensin diye yazılmadı! Savaştan, kıtlıktan çıkmış bir milleti 10-15 yılda ayağa kaldırmış “Atalarımıza” saygımız bu olmamalı.

Türk gençliği olarak cumhuriyetimizi nasıl bir adım daha ileri götürürüz diye düşünmek, bizim derdimiz, tasamız olmalı. Öyle değilse “Gençliğe Hitabe ” kime yazıldı ?

O zaman ülkemizi daha yaşanılr hale getirebiliriz. Vatanımızın refahını ve huzurunu yükseltebiliriz. Hal böyle olunca yakınmayız memleketimizden…

Hangi millet dünyada söz sahibi, güçlü bir devletin mensubu olmak istemez ?

Öyleyse kaybettiğimiz zamanı geri getiremeyiz, önümüze bakıp uyanık ve çalışkan olmak durumundayız. Milletçe, çok kısa zamanda çok büyük işler yapmaya ihtiyacımız var. Sorumluluk almayan bireylerin ne kendisine, ne ailesine, ne milletine faydalı olmasını bekleyemeyiz.

Türk gençliği olarak hepimizin üstünde büyük bir yük var:

” Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız . ”

* * *

bayrak

Mesaj var :

Hazır gençlikten bahsetmişken bir önerim olacak; popüler akımcılar ve özenti modacılar bırakın artık Elif Şafak, Canan Tan, İclal Aydın, Ayşe Arman vs. okumayı.

İşe ilk olarak Atatürk’ün kaleminden “Nutuk’u ” ve Turgut Özakman’dan Türk Mucizesi “Cumhuriyet ” eserlerini okumanızı öneriyorum, belki farkına varırsınız bastığınız toprağın…

Parantez :

Başbakanlık Genelgesi ile bu yıl 29 Ekim resepsiyonu Van depremi dolayısıyla iptal edildi. Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı.

Anlamadığımız durum ise bu milli bayramlarda göbek mi atıyorduk ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu