Türklük

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Onlar kaderlerine razı olup, bahtlarını başka bir yolda aramamışlardı. Yüzleri de huyları gibi değişmiş değildi. Arzuları her zaman güçlü, her zaman kalplerinin bütün kanını çeken, bütün fedakârlıkların az geldiği büyüklükte idi. Onlar unutma ve avunma aramazlardı.

İnandıkları eşsiz ve mukavemet edilmez bir güçtü. Mesafeler, zahmetler, imkânsızlıklar beslerdi. İçlerinin bütün istekleri yeni doğmuş bir aşk gibi şen idi. Yokluk bir bakıma vardı, bir bakıma yoktu. Yürekler onlarındı ve aşk en aydınlık gönülden bağlılıkla özlenirdi. Yürekler birlikte idi, birbiri için feda edilen ömürlerin bile az geleceğine inanılırdı. Orada her şey küçücük hesaplar ve düzenler dünyasından kurtulmuştu. Hakikat ciddi olarak vardı. Her ne olursa olsun bir dakika sonra ötede başka bir kalp, başka bir yüz, başka bir göz aranmazdı.

Tesadüfler hâkim olamaz, ayıramaz, uçurumlar açılamazdı. Aynı karanlık, aynı aydınlık, aynı sessizlik ve aynı ahenk içinde, kendi derinliklerindeki yolculuğa çıkarlardı. Ruhun hareketsiz kalmaya müsaade etmeyeceği fırtınalarda yaşarlar, kendilerini Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini korumak isteyen yüce ruhların kutsal kanlarının ifadesinde bulurlardı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Kocatepe, Tınaztepe, Belentepe, Kaleciktepe, Çiğiltepe, Kadifekale ve Zafertepe Türk Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı yer idi. Cumhuriyetin ebedî muhafızları 30 Ağustos 1922 yılında büyük zafere yürümüş, bizlere bugünkü değerli mirası bırakmışlardı. Fakat ne var ki, yüzyıllardan beri çekilen milli yıkımlardan hâlâ ders alınmadığı açıkça görülmektedir. Oysa savaşçı ruh ve asil bir tabiat kuvvetin, iktidarın ve paranın esiri olmaz, olamaz. Sözde yüksek ideallerin peşinde koşan, büyük rüyaların adamı olmak, falancanın hayalleri içinde yaşamakla hiç olunmaz. Birilerinin hayallerini yaşamakla geçen ömür, kendi hayallerinin hakikatinde hiç yaşayamaz. Yeni Türkiye rüyasını göremeyenler utanacakmış! Peki, ‘Büyük Taarruz’ idealini içinde duymayanlar ne zaman utanacak?

Türk’ün büyük gücünü tüm dünyaya göstermiş olması bakımından büyük bir öneme sahip 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun ve her zaman olduğundan çok daha fazla coşkulu geçsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu