Sağlık

Miyop Nedir? Miyop Hastalığı | Uzağı Görememe

miyopMiyop Nedir? Miyop Hastalığı | Uzağı Görememe

Kendimde de bulunan bir hastalık hakkında sizleri bilinçlendirmek amaçlı bu yazıyı yazıyorum.Miyop yani uzağı görememe hastalığı.Gözlük veya lens ile bu kusur azaltıla biliyor . 18 yaşından sonra ise bir ameliyatla göz numaranız düşürülebiliyor. Bu ameliyatın riskli olduğunu duydum ancak kesin gerçek öz bir kaynak yok. Ameliyatı önermeyenler de var..

Ekolay’da bulduğum bir makaleyide sizinle paylaşayım..

Uzağı görememe kusurudur. Objelerin görüntüsü korneadan ve göz merceğinden kırılarak geçer ve retina tabakasının üzerine odaklanarak net görüntü oluşur.

Miyoplarda kırma gücü fazla olduğu için gözde kırılan görüntü retinanın önüne düşer. Bu gibi hastalarda gözlük, lens gibi negatif merceklerle gözün kırma gücü azaltılarak görme keskinliği arttırılır. Gözlük takmayan miyoplar uzağı göremez fakat yakını net ve uyum yapmadan görebilirler.

Hasta uyum sağlayarak görmesini artıramaz. Çünkü gözün kırma gücü olması gerekenden fazladır. Uyum yaparak sadece gözün kırma gücü artırılabileceğinden miyopilerde uyum söz konusu değildir.

Miyopları ikiye ayırıyoruz, birincisi basit miyopi diğeri de dejeneratif miyopidir. Basit miyopi okul çağında ortaya çıkar,20 yaş civarında durabilir ve yüksek derecelere ulaşmaz. Dejeneratif miyopi genellikle bebeklik çağında kendini gösteren yüksek miyoplardır.

Dejeneratif miyoplarda göz dokusunun ileri derece ön arka ekseni üzerinde uzaması sonucu retina tabakasında bulunan bruch membranı incelmesi sonucu gözde önemli kanamalar ya da retina dekolmanı riski fazladır. Genellikle 7 dioptrinin üzerindeki miyoplardır.

miyop,miyop nedir,miyop ameliyatı,uzağı görememe,miyop ameliyatı fiyatı,göz,gözlük,lens

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu