Reklamcılık

İnteraktif Pazarlama Aktörleri

İnteraktif Pazarlama Aktörleri

Reklamveren

En genel tabiriyle ürün veya hizmetini tanıtmak için reklam satın alması yapan kuruluşları tanımlamak için kullanılır.

Medya Ajansı

Medyanın tüm alanlarında iletişim stratejileri geliştiren, reklam satın almaları yapan kurum ve kuruluşlardır. Konvansiyonel iletişim kanallarının tamamına yönelik medya planlama ve satın alma işlemlerinin dışında son  1-2 senedir dijital konularda çözüm üretmeye başlamıştır.

Dijital Medya Ajansı

Tümüyle ve öncelikle olarak interaktif pazarlamayla ilgili tüm medya hizmetlerini gerçekleştiren ajanslardır. Aynı zamanda markaların interaktif iletişim stratejilerinin geliştirilmesi konusunda da hizmet verirler. Son dönemler yapılan internet reklamlarının artmasına paralel olarak dijital medya konkurları konvansiyonel konkurlardan ayrı olarak açılmaya başlanmıştır. İşi sadece dijital medya planlama ve satın alma olan ajanslar tercih edilmektedir.

interaktif pazarlama iletisimi

Dijital medya şirketlerinin planlama ve satın alma hizmet kalemlerini ise kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Display Reklamlar ( banner, sponsorluk, video reklamları )
  • Arama Motoru Pazarlaması
  • Mobil Reklam
  • Mobil Pazarlama
  • Sosyal Medya Reklamları ( facebook, linkedin, twitter reklamları )
  • IPTV
  • Smart TV

Yaratıcı Ajans

Reklamın içeriğini, mesajını hazırlayan ve uygulayan yaratıcı ajansdır. Dijital kreatif ajanslar kendi alanlarında ihtiyaç diyebilecek tüm reklam materyallerini  hazırlamaktadırlar. Medya ajanslarında verimin artmasını sağlayan koordinasyon burada da ana kreatif ajans ve dijital kreatif ajans arasında da sağlandığında iletişim dilinde bir bütünlük sağlanacaktır. Oluşturmak istenilen algıyı ve ana fikrini kaybetmeden reklamın ana mecrasına uygun kreatif kullanılması kampanya başarısına etkileyen en önemli unsurlardandır.

Dijital Yaratıcı Ajans

Son yıllarda özellikle sosyal medyanın yaygın kullanılmaya başlanmasıyla beraber birçok dijital yaratıcı ajans sosyal medya hesap yönetimi, itibar yönetimi, kriz yönetimi gibi konularda da hizmet üretmeye başlamışlardır.

Sosyal Medya Ajansları

Dijital ajanslar dışında, son 2-3 senedir işi sadece sosyal medya olan yeni tür ajanslar da sektördeki aktörlerden birisi olmuştur. Bu ajansların işi markaların Facebook, Twitter gibi sosyal medyada varolan tüm envanterlerine yönelik hizmetler vermektir. Bu resmi hesapların yönetilmesi, raporlanması, kri anında  yönetim gibi konular bu ajansların himayesinde yapılmaktadır.

İnternet Siteleri

İnteraktif pazarlamanın temelinde reklamı kullanıcıyla buluşturan internet siteleri yer almaktadır. Siteler kullanıcı profilleri, içerikleri, ziyaretçi sayıları, sayfa gösterimleri gibi kategorilere ayrılırlar. Türkiye’de reklam verilen internet siteleri için genel bir istatistik yapısı mevcuttur. IAB‘nin GEMIUS platformu ile siteler hakkında belirtilen kategorilerde detaylı raporlama yapma  imkanı sağlanmaktadır. Siteler reklamları, yapılarına / tasarımlarına göre display bannerları Reklam Gösterim Serverı (AdServer) aracılığı ile göstermektedir.

 

Uğur Şeker İnteraktif Pazarlama sayfa: 18 – 19

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu