Genel

Dünyanın En Büyük Yangın Söndürme Uçağı Evergreen SuperTanker

Dünyanın En Büyük Yangın Söndürme Uçağı Evergreen SuperTanker…

İddiaa ederim bunun kadar büyük bir yangın söndürme uçağı görmediniz.Evergreen Supertanker, işinin hakkını veren bir uçak. O dünyanın en büyük yangın söndürme uçağı. Yaklaşık 75.000 litre su taşıyabilme kapasitesine sahip.

Boeing 747 yolcu uçağı modifiye edilip yangın söndürme uçağı haline getirilmiş.Türk Hava Kurumu tarafından kullanılan Canadair CL-215 yangın söndürme uçakları yaklaşık 5300 litre su taşıyabiliyor. Evergrenn Supertanker ile Canadair CL-215 ‘i karşılaştırırsak, Evergreen Supertanker’in taşıyabileceği suyu ancak 14 tane CL-215 yangın uçağı taşıyabilir :)

Ayrıca Evergreen Supertanker , 5 Km uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde bir koridora su boşaltma kapasitesine sahip.

Evergreen Supertanker’i diğer yangın söndürme uçaklarından ayıran bir özelliği ise “su püskürtme” sistemi kullanması. Normal yangın söndürme uçakları depolarındaki suyu yaklaşık  60 metre yükselikten depo kapaklarını açmak suretiyle yerçekimi gücüyle boşaltırken, Evergreen Supertanker su püskürtme sistemi kullanıyor ki bu sistem sayesinde tanker belli bir yükselikten yani 90 metre ile 180 metre aralığında bir yükselikten yangına müdahale edebiliyor. Saatte yaklaşık 900 km hızla yangın yerine ulaşabilen Evergreen Supertanker iniş-kalkış için yaklaşık 2400 metrelik bir piste ihtiyaç duyuyor….

Bu uçağı merak mı ettiniz? İşte o muhteşem uçak…

uçakyangın söndürme uçağısupertankeruçakyangınevergreenuçakuçak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu