Atatürk

Atatürkçülük! Atatürkçü Düşünce Sistemi

Atatürkçülük! Atatürkçü Düşünce Sistemi

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençleri olarak onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti DevLeti’nde yaşamaktayız ve O’nun kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız.

Bunun için Vatanı sevmeli,Vatan toprağını korumalı,şehitlerimizi ve gazilerimizi unutmamalıyız. Ayrıca Türk kültürünü çağdaş uygarlık düzeyi üzerine çıkarmalı, Türk milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması için çalışmalıyız. Yani kısacası Atatürkçü Düşünce Sistemi’ni benimsemeliyiz. Peki Atatürkçü Düşünce Sistemi Nedir?

Atatürkçülük kısaca:  Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak amacıyla Atatürk’ün ortaya koyduğu ilke ve yaptığı inkılaplardır.

Atatürkçülüğün kişi ve millet olarak benimsenmesi, mevcut ve gelecekteki saptırıcı ve tutucu cereyanlara karşı korunması; Türk devletinin gelişmesinin, güçlenmesinin ve parlak geleceğinin güvencesidir.

Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerine yansımış ve  Anayasamızda kendini belli etmiştir. Özellikle anayasamızın ilk 3 maddesinde kendini özellikle belli etmiştir.

O maddeler:

Madde 1: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
(Burada devletin şekli belirtilmiştir.)

Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.
(Burada Cumhuriyet’in Temel Nitelikleri belirtilmiştir.)

Madde 3: Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe‘dir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı ” İstiklal Marşı“dır. Başkenti “Ankara‘dır” şeklinde yer almış olup, 4’üncü maddede bu üç temel maddenin değiştirilemeyeceği belirtilmiştir.
(Burada Ülke Bütünlüğü vurgulanmıştır.)

Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türk milletine özgü,  evrensel ve akılcı bir düşünce sistemidir.Atatürk tarihte bir çok uygarlığın sahibi olan Türk Milletinin siyasal,sosyal ve ekonomik geri kalmışlığını yakıştırmamış ve en az zamanda büyük işler başararak çağdaş dünyada yerini alma yolunda olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Cumhuriyet kuşakları Onun gösterdiği yolda ilelebet yürümeye devam edecektir.

(yazının devamı şuanda gösterilemiyor)

Lise 2 Milli Güvenlik Bilgisi Kitab’ından özenle özetlenerek yazılmıştır. Kaynak gösterilerek herhangi bir yerde paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu