Rekorlar Kitabına Giren Kambur Balina

Balina nasıl bir rekor kırıp da rekor kitabına girer değil mi? Rekorlar kitabına giren bu kambur balina dünya çevresinin yaklaşık dörtte birini yüzerek rekorlar kitabına girmiş.Yalnız bir kambur balina yani Megaptera novaeangliae, Brezilya’da ki üreme alanından 10bin kilometre uzaklıktaki Madagaskar’a yüzerek geçmiş ve  en uzun mesafe kateden memeli olarak rekorlar kitabına geçti.

Balina, biyolog Peter Stevick ve ekibi tarafından ilk olarak Brezilya sahillerinde tespit edilmiş ve derisinden doku örneği alınmış ve fotoğraflanmış.

Aynı birey, iki yıl sonra bir turist tarafından Madagaskar’da görüntülenmiş. Balinaların insandaki parmakizi gibi bireye özgü bir desene sahip olan kuyrukaltı beneklerini inceleyen Steve ve ekibi, iki fotoğrafın aynı bireye ait olduğunu anlamışlar. Bu keşfin ardından da dev bir kambur balina fotoğraf arşivini taramaya başlamışlar. Ellerindeki ayırt edici desenler sayesinde tespit ettikleri aynı bireye ait diğer fotoğrafları da kullanarak, balinanın yaklaşık 10bin kilometreyi bulan muhtemel rotasını hesaplayabilmişler.

kaynak: ntv

Vedat tarafından yayınlandı

Ne varsa bloğumda var!

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir