Mancınık, Antik Çağ’dan itibaren taş, gülle gibi malzemeleri uzak noktalara atmak için kullanılan bir savaş silahı… M.Ö. 4. yüzyılda Yunanlılar tarafında icat edilen alet M.S. 15. yüzyıla kadar savaş meydanlarında kullanım alanı bulan harika bir savaş silahıydı.

Mancınıkların kolay taşınabilmesi için tekerlekleri bulunuyor. Orta boy bir mancınık 1 tonluk bir kayayı 150 metre öteye fırlata bilmekteydi. En çok büyük orduların bölünmesi ve kalelerin zayiat vermeden ele geçirilmesi amacıyla tercih ediliyordu.

Mancınıklar nasıl çalışır; gerilmiş ağaç kirişlerini veya halatları serbest bırakarak kazanılan ivme ile nesneleri fırlatır.

Yunanlılar ahşap veya metal bir kundağa oturtulan yaydan oluşan arbaletleri kullanırken, Romalılar ballista adı verilen burulmuş halatları tercih ediyordu.

Ballistalarda birbirine iplerle bağlanmış iki ahşap kol bulunuyordu. Halat yardımı ile bu ahşap kollar geriliyor ve serbest bırakıldığında üzerindeki nesneyi çok uzağa göndermek mümkün oluyordu…

Mancınıkları seviyorsanız bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim: Mancınıkla Kale Yıkın

Bir önceki yazımız olan 4798 Yaşındaki Bristlecone çamı başlıklı makalemizde Bristlecone çamı, Bristlecone pine ve dünyanın en büyükleri hakkında bilgiler verilmektedir.

11

Popüler Aramalar:

mancilik, mancınık, mancınık nasıl yapılır, mancınık yapımı ve malzemeleri, mancınık yapımı, mancınık nedir, mancılık aleti, mancınık malzemeleri, mancınık nasıl yapılır resimli anlatım, mancınık modelleri, mancınık için gerekli malzemeler, mancınık yapmak için gerekli malzemeler, mancınık yapmak için gereken malzemeler, mancınık yapımı resimli anlatım, kolay mancınık yapımı, mancınık yapılışı, basit mancınık nasıl yapılır resimli anlatım, mancınık nasıl yapılır malzemeleri, basit mancinik nasil yapilir, basit mancınık yapımı, mancınık resimleri, mancınık oyunu, basit mancınık yapımı ve malzemeleri, kolay mancınık modelleri, mancınık resmi

Facebook Üzerinden Yorumlayın

Yorum penceresi açılmıyorsa sayfayı yenileyin

22 Responses to “Mancınık Nedir?”

 1. Çok kolaylari var salaklar

 2. fgüzel bir site

 3. cok kolay mancılık

 4. bu kadar mı zor geliyo size bize de verdiler bu ödevi.hiç olmassa babanıza yaptırın.bu işiöyle küfürle hakaretle halledemessiniz.öğretmenlere karşı saygılı olun.tamam sevmyebilirsiniz hocanızı ama saygıda kusur etmeyin….

 5. bu hocalar mal ya sıkıyosa kendileri yapsın

 6. çok malca bi şey ya bunu biz nası yapalım

 7. biz nası yapcaz bunu yha şeref………. hocaaa

 8. yağmur says:

  böyle iş yok arkadaş mancınıkmış tövbeestafirullah mancınıkla bunların soyunu sopunu yok etmek lazım

 9. ymiolar kndileri ypsınlar sıkıosa..

 10. of ya bi türlü yapamıyorum mancınık

 11. ali mert says:

  bizdende öğretmen istedi bu allahın belası şeyi yapsak yani ilerdeki iş hayatında bize çokmu lazım iş arkadaşlaımızı vurmak için kulanacğız herhalde…………………………..

 12. ismail says:

  ben bunu yapmıyorum hoca ne yaparsa yapsın

 13. merve says:

  çok zor deil ki

 14. bu mancınığı çıkaranın allah belasını veri cek yaaaaaaa olurda bu kadar zormu olur deyilmi arkadaş lar yaaaaaaaaaaaaaaaaa sizde konuşunnnnnnnn

 15. çok ama çok zor

 16. ya bu hocalar varya sıkıyorsa kendileri yapsınlar tabi öğrenci milletine zulm ediyorlar…

 17. aman yavaş (:

 18. aman ben bu mancılığın ağzına………………………

 19. ya bu hocalar nasıl ödev veriyorlar ya

 20. mancınıklar kullanıldıkları dönemin en iyileriydi… bu resimdeki sistem değiştirilerek evde mini oyuncaklar yapılabilir. güzel paylaşım sağolun

 21. ilqinnç..

 22. cok guzel bızede ogretmen vermısıı sıxım o ogretmenı yaa cook zorr

Bir Yorum Yaz