Kuşlar Nasıl Yuva Yapar?
K

Kuşları severim belkide onlarda beni sever :) . Her sonbahar başında evimin arka balkonuna bir güvercin yuva yapar, yumurtalarını oraya bırakır, hatta bu sefer artı olarak bir çift güvercin ön balkondaki büyük saksıya yuva hazırlığına başlamış :)

Az öncede bir haber okudum, kuşlar ve yuvaları hakkında. Yapılan araştırmaya göre kuşlar yuva yapmayı içgüdüsel olarak bilmedikleri aslında öğrenilerek ve zaman içinde edinilen bir beceri olduğu ortaya çıkmış.


Haberin devamı ise şöyle:

Edinburgh, Glasgow ve St. Andrews Üniversitelerinden bilim adamlarının peçeli dokumacı kuşları (ploceus velatus) üzerinde yaptıkları araştırmada, yuva inşa konusunda daha başarılı olan kuşların diğerlerine oranla daha fazla tecrübeye sahip oldukları tespit edildi.

Botswana’da yürütülen çalışmada, yuva yapma kabiliyetleri bir hayli yüksek olan peçeli dokumacı kuşları incelendi.

Farklı yuvaların, kuşlar tarafından değişik tekniklerle inşa edildiği bulgusuna ulaşılan araştırmada kimi kuşların yuva yaparken sağdan sola, diğerlerinin ise soldan sağa ilerledikleri fark edildi.

Bu bulguyu değerlendiren araştırma ekibinden Doktor Patrick Walsh, “kuşlar yuva inşa kabiliyetlerini genetik olarak edinmiş olsalardı, tüm kuşların her zaman aynı şekilde yuva yapmaları gerekirdi” dedi.

Bir diğer bulgu ise, yuva yapma konusunda daha tecrübeli olan kuşların, yuvayı yaparken kullandıkları malzemeleri gagalarından daha az düşürdükleri oldu.

Doktor Walsh, kuşların yuva inşa becerilerinin gösterdiği çeşitliliğin büyük oranda sahip oldukları tecrübe farkına bağlı olduğunu belirtti.

Araştırmanın sonuçları Behavioural Processes Journal (Davranışsal Süreçler Dergisi) isimli akademik dergide yayımlandı.

Bir Cevap Yazın