Hz.Mevlana ve Aşka dair sözleri – Ney eşliğinde
Mevlana’nın, tasavvufunda, varlığın yaratılışın, hayatın manası aşktır. Aşk ise, kimseye niyazı, ihtiyacı olmayan Allah’ın vasıflarındandır. Ondan başkasına aşık olmak da geçici bir hevestir. Yaratılışın sebebi, bütün hastalıkların tabibi; böbürlenmenin, bencilliğin devası, elemlerin merhemi ilahi aşktır:
“Aşk o şuledir ki, parladı mı sevgiliden başka ne varsa hepsini yakar.
Aşk, kimseye niyazı ve ihtiyacı olamayan Allah’ın vasıflarındandır. Ondan başkasına aşık olma, geçici bir hevestir.”
Ey bizim kibir ve azametimizin ilacı, ey bizim Efaltun’umuz! Ey bizim Calinu’sumuz! Toprak beden, aşktan göklere çıktı; dağ oynamaya başladı, çevikleşti.
Ey aşık! Aşk; Tur’un canı oldu. Tur sarhoş, Musa da düşüp bayılmış… Kimin aşka meyli yoksa o kanatsız bir kuş gibidir, vah ona!”

Allah ile oturup kalkmak isteyen kişi, veliler huzurunda oturursun.
Velilerin huzurundan kesilirse, helak oldun gitti. Çünkü sen, külli olmasan bir cüz’sün. Şeytan, birisini kerem sahiplerinden ayırırsa onu, kimsiz, kimsesiz bir hale kor, o halde bulunca başını yer, mahvedip gider.”


Mevlana, şu rubaisiyle Kur’an-ı Kerim’e ve Hz. Muhammed (SAV)’e bağlılığını apaçık ilan ederek:
“Canım bedenimde oldukça Kur’an’ın kuluyum;
Seçilmiş Muhammed’in yolunun toprağıyım.
Birisi, sözlerimden, bundan başka bir söz naklederse,
O nakledenden de bezmişim ben, bu sözden de bezmişim

Bir önceki yazımız olan KafKas Kartalları Yeteneksizsiniz Türkiye İzle başlıklı makalemizde kafkas kartalları, KafKas Kartalları izle ve KafKas Kartalları Yeteneksizsiniz Türkiye İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

11

Popüler Aramalar:

mevlana, mevlananın hayatı, hz mevlana, mevlana hayatı, mevlana yazısı, mevlana yazıları, mevlana görseller, mevlananın fotoğrafları, mevlana fotoğrafları, mevlananın sözleri, hz mevlana sözleri, mevlana resimleri, MEVLANA GÖRSELLERİ, allah ve muhammed yazıları vektörel, mevlana vektörleri, mevlana vektör, mevlana resmi çizimi, hz mevlananın hayatı

Facebook Üzerinden Yorumlayın

Yorum penceresi açılmıyorsa sayfayı yenileyin

Bir Yorum Yaz