Gelincik Kayası Efsanesi …
Geçen günlerde böyle bir efsane öğrendim sınıf arkadaşımdan. Aslında böyle efsaneler pek inanmam ama arkadaşım gidip görmüş resim çekmiş ve babası da şahitlik edince inanasım geldi :)
Efsane şöyle:

Tokat Reşadiye ‘de geçen bir efsane. Anlatılana göre bir köyden bir başka bir köye gelin giden kızın babası bu işe razı değilmiş. Babası evliliği istemiyormuş. Gelinin babası gelin alayı taş olsun diye beddua etmiş. Beddua tutmuş ve gelin alayı Tokat Reşadiye Çınarcık köyü yakınlarında iken taş olmuş.

Arkadaşımın babası taşların 50 – 60 sene önce daha çok insana benzediğini yüz kısmı vs vs belli olduğunu söylüyor. Şimdi ise pek fazla benzeme yok ama bazı kayaların üzerinde ayak izleri varmış…

Gelincik kayasından bir resim:
Her ne kadar doğrudur bilinmez sonuçta bir efsane :))

Bir önceki yazımız olan Sevimsiz Mevsimler başlıklı makalemizde mevsimler, sevimsiz mevsimler ve ümit karadağ hakkında bilgiler verilmektedir.

11

Popüler Aramalar:

tokat efsaneleri, tokat reşadiye efsaneleri, gelincik kayası efsanesi, tokat efsanesi, gelinçik kayası, tokat taş gelin efsanesi, reşadiye efsaneleri, tokat ile ilgili efsaneler, gelincik kayaları, taş olan gelin alayı, tokat reşadiye, tokat gelin kayası, resadiye efsanesi, reşadiye ile ilgili efsaneler, tokat reşadiye gelincik kayaları, reşadiye, TOKAT REŞADİYE efsanesi, tokattaki efsaneler, tokat taş gelin, tokat gelincik kayası efsanesi, tokat yöresine ait destanlar, tokat resadiye efsaneleri kisa, tokat yöresine ait dua ve beddua, tokatın efsaneleri, tokat göllü köyün hikayesi

Facebook Üzerinden Yorumlayın

Yorum penceresi açılmıyorsa sayfayı yenileyin

2 Responses to “Gelincik Kayası Efsanesi Tokat Reşadiye”

  1. detaylı bilgim olmadıgını yazıdada belirttim :) bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :)

  2. Murat says:

    Bu konu hakkında bilgi verme ihtiyacı duydum.Vakti zamanında bir dügün den bahsedilir efsaneye göre.söylendigi gibi gelin dügün hazırlıgını yaparken annesinden taragını ister saçını taramak iiçin fakat nedendir bilinmez evlilige karşımaktır belkide annenin niyeti taragı kızına vermez aralarında tartışma cıkar.Anne kızına beddua eder dügününe gelelerle birlikte taş olasın der.ve gülkonak köyü(idirin) ve muratkaya köyü(finifis)köyleri arasında kalan bir bölümde gelin ve düğün alayı taş olur. anne kızına beddua ettiğinde kızda annesine beddua etmistir ve annnesine sende köyünle ve yerinle dipsiz göl ol der ve annede köyüyle birlikte göl olur. Bu göl şuan göllüköy adıyla anılan köydür ve dogal güzelliği ön planda olan bir göldür.
    Saygılarımla
    Murat POLAT(Sarıyayla köyü/Reşadiye)

Bir Yorum Yaz