Gangnam Nedir?

Youtube ‘da 815 milyon kez tıklanan Gangnam Style, Justin Bieber kardeşimizi de geçerek Youtube’da en çok izlenen video oldu. Peki bu Gangnam ne anlama geliyor? Gangnam nedir? Gangnam Nerededir? Gangnam neyin nesidir?

PSY’nin fırtınalar estiren şarkısı Gangnam Style’a adını veren ve Seul’de Gangnam-gu olarak bilinen bölge de bir anda şöhrete kavuştu.
Peki bu Gangnam nasıl bir yer…
Gangnam Style, Koreli müzisyen Park Jae-sang tanınan adıyla PSY’nin 2012 yılı yapımı şarkısı. Komik, ritmik ve Park Jae-sang’ın alışılmadık dans figürlerinden dolayı çok büyük ilgi gördü. Şarkı 15 Temmuz 2012’de yayınlandı. Youtube’a yüklenen videosu 24 Kasım 2012 itibarı ile 800 milyondan fazla izlenme sayısıyla Youtube’da en çok izlenen video


Şarkı T-Pain, Katy Perry, Britney Spears ve Tom Cruise gibi ünlüler tarafından internet üzerinde paylaşıldı. The Wall Street Journal, Financial Times, CNN International ve Foreign Policy gibi uluslararası yayınlarda yer buldu.
iTunes’ta ABD ve Kanada dahil 31 ülkede en fazla satılan şarkı oldu. 20 Eylül’de Youtube’da en fazla beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabı‘na girdi.

Gangnam Style” modayı takip eden, havalı ve diğer bölgelerdeki insanlardan ayrılan bir yaşam tarzına sahip insanların yaşadığı Seul’un Gangnam bölgesine göndermeler içeren uydurma bir sözcüktür. Bu terim Time‘ın haftalık kelime listesine “Seul’un Gangnam bölgesindeki savurgan yaşam tarzını ifade eden davranış şekli” olarak geçmiştir. Park Jae-sang’ın bir röportajında kendisinin “Gangnam Style” olduğunu fakat şarkıdaki dansların, sözlerin, görünüşün bu sözü edilen üst sınıftan oldukça uzak olduğunu ve böylelikle bir ironi yapmaya çalıştığını belirtmiştir. Hyuna ile düetleri vardır.

Peki Seul’un bu zengin yeri Gangnam nasıl bir yer?
Nişantaşı’yla karşılaştırılan Gangnam bölgesinde 100 metrekarelik bir evin fiyatının 1 milyon dolardan başladığını söylersek gerisini tahmin etmeniz zor olmaz
Gangnam’da yaklaşık 527 bin kişi yaşıyor.
Seul’ün nüfusu en yüksek 4. bölgesi olan Gangnam, genişlik açısından da 3. sırada.
39.5 kilometrekarelik bir alana sahip olan Gangnam 1980’e kadar Seul’ün en az gelişmiş bölgesiydi.Ancak 30 yılda hızla yükselen bu bölgeyi artık dünyadaki herkes biliyor.
Gangnam Seul’ün 3 büyük alanından biri.Bu yüzden gu unvanına sahip ve Gangnam-gu diye biliniyor.
Gangnam’ı şarkılara konu eden özelliği ise zenginliği…Yüksek yaşam standartlarının zorlandığı bölge için Beverly Hills ayarında diyebiliriz.
2011 rakamlarına göre Seul’ün en pahalı evleri Gangnam’da.1 metrekare’nin fiyatı 10 bin dolar.Seul’ün ortalamasının metrekare başına 5 bin dolar olduğunu söylersek Gangnam’ın ne kadar pahalı bir yer olduğunu tahayyül etmek daha kolay olacak.
Yani Gangnam’da 100 metrekarelik bir ev için ödemeniz gereken bedel 1 milyon dolar.
Dünyaca ünlü Kore firmalarının çoğunun merkezleri de Gangnam’da bulunuyor.
Alışveriş ve eğlence cenneti olarak bilinen Gangnam’da alışveriş için mutlaka gidilmesi gereken iki yer var: Apgujeong ve COEX Mall.
Ayrıca Gangnam Station da mutlaka görülmeli.
Çok önemli iş bölgesi ise Teheranno’da yani Tahran Caddesi’nde boylu boyunca uzanıyor. Bunları yazdık hani belki gidersiniz falan :)

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Vedat tarafından yayınlandı

Ne varsa bloğumda var!

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir