Evlilik Aşkı Öldürür mü?

Evliliğin aşkı öldürdüğünü düşünenler var hem de fazlasıyla var? Yoksa siz de mi öyle düşünüyorsunuz? Şahsen ben öyle düşünmüyorum.

Aşk güzeldir,muhteşemdir… Ama tabi değerini bilene değil mi?
Ben bu konuyu her zaman olduğu gibi diğer yazılarımda da olduğu gibi kendimce kısaca bir yorumlayacağım. Öncelikle şunu söyleyeyim, evlilik aşkı bitirmez ki zaten gerçek aşk bitmez….

Bence evlilikte aşkı bitiren, aşkı öldüren şey “sürekli bir arada olmak” . Bu madde üzerinden gideceğim bu yazıda.

Okumaya devam et Evlilik Aşkı Öldürür mü?

Kelimeler Yarım Kaldı

Bazen tanıdığımız gündelik bir kelime öyle özel bir tavırla söylenir ki sanki anlamı duygu yüklü ve coşku dolu bir kelime oluverir ve bizde yarattığı etkiye şaşarız. Bu kelime bir söyleyiş farkıyla yeni bir evren bulur, öyle bir ruh derinliğine iner ki onların, canımızın ateşi üstünde eridiğini duyarız. Bazen de bize tanımadığımız bir cihanın hazinelerini sunar, burada karşılaştığımız solmamış hislerin derin gözlerine, güzelliklerinin cesaretli hallerine dalar gideriz.

Okumaya devam et Kelimeler Yarım Kaldı

Sevgili Güzel İnsan

Sevgili Güzel İnsan

 İnsanlar arası sıkı ve içten ilişkilerin iyi ve sağlam bir yaşam için zorunlu olduğu bilimsel bir hakikattir. Bir kimse için anlaşılmış olmak, anlayanca sevilmiş olmak demektir. Geçmiş yıllarda yayınlanmış pek çok bilimsel yapıt, sevgi dolu bir dokunuşun ya da yürekten bir gülüşün insanı iyileştirdiğini belirtiyor ve olumlu ilişkilerin insana fiziksel, psikolojik ve akılsal yönden iyilik getirdiğini vurguluyorlar… Bu temel insan gereksinimlerinden yoksun toplumların yıkılmaya mahkum olduğu sonucuna varıyorlar.  (Leo Buscaglia)

Okumaya devam et Sevgili Güzel İnsan

Seviniz!

Seviniz

Kendimiz olmadığımızda kendimizi sevmemiş, itina etmemiş ve kendimize kötülük etmiş oluruz. Gerçekten iç sesimizi dinlemek, içimizdeki derin duygulara kulak vermek, insan olarak var oluşumuzun temel ilkesi olan sevgiyi duyumsamaya zorunluyuz.

‘’ Her şey güçleşir, can sıkar, bırakıp da bir kimse kendi yaratılışını, kendine uymayanı işlerse. ‘’ (Aiskhylos) Okumaya devam et Seviniz!

Vuslat Vakti

Akşamlar gözlerden gönüllere süzülünce kuyruklu saatler sanki geçmiş bir zamanda durmuş ve mevsimler kalan iklimine gizlice bizi bağlamış, günümüzün ve gecemizin mahrem incelikleriyle göklerde bir parçasını görmek kadar nadir ve tesirli kâinat önümüze aşk ve haz için ne güzel bir gece sermiştir. Manalarla pırıl pırıl parlayan gecenin güzel kokusu, duyulan bir tat, hakikatlerinden ayrılmış denize benzer bir hava ile bize, gözleri kamaştıran hayali gösterir. İşte böyle zamanlarda gönülleri göklere bağlayan tabiatımız genişler, yükselir, derinleşir ve sonsuza bir aşk için haz ve hayal âlemine yükselir. Birer eski zaman mahfazasına benzeyen, büsbütün harap, kimsesiz, ezeli sessizlik kederlidir artık. Matemli ve ıssız hislerin birbirinde kaybolarak geçtiği nefesimiz, kendi ömrümüzden, kimsenin geçmediği yollarımızdan, kendi kendimizden iliklerimize kadar çekilir, bizi manzarasından mahrum eden bir sonbahar gibi acı içinde bırakır. Ve dem olur içimizin lisanı gözlerden dökülen ruhlarımızdan süzülen yaşlar gibi bizi susmuş olmakla beraber, çaresizliğin ve imkânsızlığın semtlerinde gezdirir. Okumaya devam et Vuslat Vakti

Adalet mi?

<< Sevgi ve kin adaletin yolunu şaşırmasına neden olur >> Pascal

Yaşamda haksızlığa uğramamak bir şans işidir. Bununla birlikte kimseye haksızlık etmemek, hak yememek kişinin doğruluğudur. Ancak sevgi adaletsiz olabileceği gibi adalet de sevgisiz olabilir. Fakat en doğrusu itimattır, beklenen iyiliği yaratır. Elbette insanın manevi yanı bulunmasaydı hiçbir değerden ve elbette adaletten de söz edilemezdi. Nesnel bir değer olan adalet, insanların vicdanlarında yer etmiş ama aynı zamanda insana bağlı olmakla öznel bir yana da sahip olmuştur. Ve keyfilikten tamamen uzaktır. Okumaya devam et Adalet mi?